Silnější koruna je dobrou i špatnou zprávou pro české občany

Koruna vs. euro.

Na zvýšení základní úrokové sazby Českou národní bankou o 0,25 bodu na 2,25 procenta hned zareagovala česká měna. Atraktivita koruny vzrostla a posílila vůči euru nejvíce od 8. října 2012 – pod 25 korun –, což je výhodné zejména pro ty, kdo se v blízké době chystají do zahraničí. Toto zvýšení však další dobré zprávy lidem nepřinese.

DEBATA Jana Macháčka: Epidemie koronaviru – černobylský moment Číny

Čína je autoritativní, dle některých totalitní režim. Čínský stát může postupovat, jak by v demokracii nebylo možné, například neprodyšně uzavřít města. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak souvisí povaha čínského režimu s tím, jak se daří, či nedaří nakládat s epidemií koronaviru?

Jan Macháček 13.2.2020

Genová léčba se úspěšně rozvíjí už i u lidského plodu

Zásahy do genetického kódu se ověřují na laboratorních myších a opravu poškozených genů ještě před narozením jedince s dědičnou chorobou zvládají vědci jen u nich. Navzdory tomu vidí v této léčbě naději pro pacienty s řadou vážných nemocí.

Demokraté před volbou prezidenta USA útočí na Aljašku a Facebook

Demokratický kongresman Adam Schiff prohlásil, že Donald Trump je schopný vrátit Rusům Aljašku. Sponzor demokratů George Soros zase zaútočil na šéfa Facebooku Marka Zuckerberga.

István Léko 14.2.2020

Virtuální realita lásce nepřeje. Je třeba návrat k osobnímu setkání

Dobro a zlo.

Hlavní nebezpečí technologizace lásky spočívá ve vzniku odpojených zombií, znuděných konzumentů her, ve kterých jsou virtuální zombie nemilosrdně stříleny. Jen však do chvíle, než „vrátí úder“ a přijmou tyto konzumenty mezi sebe. Naděje není v osvětě, ale v tom, že technologie nedokážou nahradit osobní kontakt. Píše Karel Hlaváček.

Sto let od zrodu českého robota aneb Karel Čapek a Isaac Asimov

Karel Čapek jako robot.

Před sto lety se narodili oba – robot i jeho adoptivní otec. Slavnou hru R. U. R., kde se pojem robot objevil poprvé, začal psát Karel Čapek zhruba v době, kdy se narodil Isaac Asimov. Tedy americký spisovatel rusko-židovského původu, který Čapkův výtvor přetvořil k obrazu svému a udělal z něj celosvětový fenomén. Píše Jaroslav Veis.

Směřuje současná Evropská unie k říši národa německého?

Německo versus Evropská unie a eurozóna.

Německo postrádá atributy supervelmocí, což nedožene výkonnou ekonomikou a disciplinovaností obyvatel. Je příliš malé, aby se mohlo zařadit mezi supervelmoci, ale příliš velké, aby plně respektovalo ostatní evropské státy a národy. Snad proto si CDU vyvěsila na svém sjezdu heslo „Německá budoucnost. Naše Evropa“. Píše Václav Makrlík.

Fórum

Budeme dál snižovat emise, ale nechceme se zahubit

Ministr životního prostředí Richard Brabec

„Pokud bychom měli drasticky a rychle emise snížit, znamenalo by to v podstatě vše vypnout – a stejně by proti nám byla setrvačnost,“ říká v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Vybrané komentáře