Když soudy rozhodují nejen o právních, ale i politických otázkách

Rozhodčí soudy

O stále odbornějších a komplikovanějších záležitostech rozhoduje namísto Parlamentu pouze právníky obsazený soud. Tím se uvádíme do schizofrenní pozice, ve které spíše důvěřujeme nevolené expertní radě než svým voleným zástupcům. Je rozumné svěřit takto závažné otázky jedině lidem, kteří mají právní vzdělání? Ptá se Jan Hořeňovský.

DEBATA Jana Macháčka: Centrální banka nemůže plnit přání politiků

Poté, co Evropský parlament schválil „klimatickou nouzi“, bude boj s klimatem prioritou i Evropské komise. A naroste požadavek, aby ECB sledovala kromě měnových i klimatické cíle. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měla by ECB sledovat měnové i klimatické cíle?

Na transformaci bych neměnil vůbec nic, jen některé dílčí věci

„Ať jsme to zvorali, jak jsme to zvorali, byli jsme u toho. A o tom všichni intelektuálové sní,“ říká v rozhovoru ekonom Dušan Tříska.

Život ve lži s komunismem nezmizel

V roce 1978 napsal Václav Havel esej Moc bezmocných, ve které popisuje život ve lži – vše musí poukazovat k ideologii komunismu. Moc bezmocných dnes spočívá v neustálé snaze vyhmátnout za prezentací skutečnost či pravdu.

Britské parlamentární zvyklosti se kvůli brexitu nehroutí

Boris Johnson

Angličané se vzhledem k výhodné ostrovní poloze nikdy moc za Evropany nepovažovali. A jejich parlamentní vývoj, jímž kontinentální Evropu předběhli, jim dává za pravdu. Pro Británii proto nebude brexit znamenat katastrofu, jak mnozí tvrdí. A přežije premiéra Borise Johnsona, stejně jako přežila jeho předchůdce. Píše Alexander Tomský.

Sametová sezóna české kopané

Karavana mráčků

Další jednoaktovka diplomata a náruživého sportovního fanouška Tomáše Kafky na cestu do hlubin českého fandění. A nejen sportovního. Opět se nacházíme v hostinci, tentokrát v pražské hospodě nižší kvality, leč autentického charakteru, ve které sedí dva přátelé a popíjejí již pravděpodobně několikáté pivo. Nálada je spíše mlčenlivá.

Tomáš Kafka 7.12.2019

Varování vědců: Změnu klimatu pravděpodobně nepůjde zastavit

Klimatické změny.

Desítky lékařů, klimatologů, ekonomů, matematiků i politologů připravily zprávu o dopadech změny klimatu na lidské zdraví doplněnou odkazy na odborné studie, již zveřejnil renomovaný mezinárodní lékařský časopis Lancet. Není to potěšující čtení. Mluví se v ní o nepříjemném horku, infekčních nemocích, znečištěném vzduchu a podvýživě.

Fórum

Transformace nepřipomínala budování izraelského státu

Jan Pravda, investor a zakladatel společnosti Pravda Capital.

Třicetiletý souboj mezi Havlem a Švejkem, hodnotí v rozhovoru uplynulá porevoluční desetiletí zakladatel investičních fondů Jan Pravda. Bez korupce nelze pracovat pro stát. „Jsou to důsledky transformace po roce 1989, ale možná také posledních 500 let středoevropské historie.“

István Léko 2.12.2019

Vybrané komentáře