Novinka v digitální době: Konspirace bez teorie

Jak má Česko zareagovat na novou průmyslovou revoluci?

Počet těch, kteří se v ekonomicky vyspělých zemích cítí obětí nespravedlivého systému, roste. Příjmová nerovnost se stále zvětšuje stejně jako životní náklady a odstup od ekonomicky zajištěných elit. Jednou z možností, jak pochopit současný svět, jsou konspirační teorie, jichž internet nabízí nepřeberné množství. Píše Petr Pietraš.

DEBATA Jana Macháčka: Česká vláda by neměla škrtit své investice

Se zpožděním se u nás projevuje pokles německého průmyslu, především kde je provázanost na dodávky německému automobilovému průmyslu. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Má na pokles německého průmyslu reagovat česká vláda?

Jan Macháček 12.12.2019

Privatizační problémy byly zhruba pět miliard z bilionu korun

„Privatizace získala punc něčeho nepovedeného. Nepravdivý punc,“ říká v rozhovoru ekonom a bývalý náměstek ministra pro privatizaci Roman Češka.

Orwellův román 1984 je i po 70 letech od prvního vydání aktuální

George Orwell se ve svém slavném románu 1984 z roku 1949 ukazuje více středoevropským myslitelem než samotní Středoevropané.

V zájmu dítěte nebo ústavu? Problém přechodných pěstounů politiky moc nezajímá

Pěstouni: Manželé Hláskovi miminko přivezli před několika dny z porodnice.  Přivítaly ho i jejich dvě vlastní dcery

Před šesti lety začali v České republice oficiálně pracovat přechodní pěstouni. Lidí, kteří umějí nahradit problematické ústavy, ale po počátečním zájmu ubývá. Stát sice objevil výhody náhradní rodinné péče, ale její podpora vázne. Jsme tak stále jednou z mála civilizovaných zemí, kde velká část nemluvňat putuje za dveře kojeneckých ústavů.

Miroslav Petr 14.12.2019

V českém vzdělávacím systému není vize, na níž by byla shoda

Jiří Růžička.

„Někteří rodiče vytvářejí vlastní školy a tlačí na změny, ale většina rodičů nespokojenost necítí. Neuvědomují si, že budeme stále víc zaostávat za těmi s lépe nastaveným vzděláváním. To není dobrá zpráva pro ekonomiku této země ani pro její společnost,“ říká v rozhovoru senátor a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Rasismus a transgender jsou z hlediska přirozených práv nepřijatelné

Bývalý transgender aktivista Jamie Shupe v době, kdy se ještě považoval za...

Se svobodnou a pluralitní společností jsou slučitelné mnohé ideologie; nikoli však všechny, například rasismus a transgender. Toto srovnání není přehnané, přestože první je reakční a druhá pokroková. Jenže před sto lety byl rasismus pokrokový, odmítali jej „tmáři“, kteří tvrdili, že všichni lidé jsou bratři a sestry. Píše Roman Joch.

Roman Joch 13.12.2019