Požáry v Austrálii nejsou prvním varováním před změnami klimatu

Austrálii sužují ničivé požáry

Byly hojně diskutované rozsáhlé australské požáry, které začaly v září 2019, ale intenzity nabyly na přelomu let 2019 a 2020, klimatickým budíčkem pro lidstvo, nebo jejich poselství opět vyšumí v diskusích na sociálních sítích, kdo za to může, jak se už stalo? V čem byly jiné? A dá se jim předcházet? Odpovědět se snaží Václav Cílek.

DEBATA Jana Macháčka: Je třeba zvýšit bezpečnostní nároky na Huawei

Závislost na čínských technologiích a jejich případné zneužití pro čínské státní zájmy se v uplynulých měsících a letech staly jednou z nejdůležitějších otázek evropské bezpečnosti. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak má Česká republika postupovat v případě 5G sítě a firmy Huawei?

Jan Macháček 20.2.2020

Návrat Lidových milicí po 30 letech. Nikoli v Česku, ale v Maďarsku

Maďarští komunisté vylezli z facebookových skupin, zvolili si kostým levicových liberálů a obnovili nevládní neziskovou organizaci Tradicionalistický milicionářský spolek.

István Léko 21.2.2020

Čína se soustřeďuje na strategickou revizi globálního systému

„Čína ukázala své cíle do roku 2050. Její ambicí je oslabit vztahy USA a EU,“ říká v rozhovoru náměstek ministra obrany USA Chad Sbragia.

Martin Shabu 20.2.2020

Globální oteplení může za požáry. Ale tato příčina není jistá

Okolí Canberry.

Ve světě hoří víc a hůř, než se čekalo. Velkými požáry však trpí oblasti, které chtěli lidé zbavit malých ohňů, přestože ty je mnoho tisíciletí udržovaly a omlazovaly. Oheň není cizorodý. Hoří hlavně lesy okolo měst – jenže to jsou umělé výsadby a v tom rozsahu tam nikdy dřív nebyly. A lesa přibývá u nás i na světě. Píše Jiří Sádlo.

Australské plameny: Mstí se klima za nedostatek ochrany?

Austrálii sužují mohutné požáry. Na snímku jezero Conjola v Novém Jižním Walesu...

Divoké požáry trvají déle a jsou ničivější nejen v Austrálii, ale i na západě USA, ve Středomoří, jižní Africe a střední Asii. Ty australské otvírají otázky – od obecných, jak moc za ně může změna klimatu, až po praktické, jak se naučit žít s rizikem. Možná bude nutné budovat okolo obydlených míst struktury, jež postupu ohně zabrání.

Úprava dědičné informaci bílých krvinek: Zbraň proti rakovině

Věda – ilustrační foto

Tým vedený Carlem Junem z Pensylvánské univerzity použil v průlomovém experimentu u tří pacientů s rakovinou v pokročilém stadiu revoluční techniku genového inženýrství CRISPR-Cas9. Ta umožňuje zasáhnout do dědičné informace najednou na několika přesně určených místech a otevírá pro léčbu rakoviny nové možnosti. Píše Jaroslav Petr.

Fórum

Anekdota neanekdota o dálničních poplatcích a zpravodajské službě

Zpravodajské služby.

V jedné zemi začali připravovat novou kontrolu dálničních poplatků a k zakázce na její dodání byly připojeny tajné dodatky na základě požadavků zpravodajské služby. Vtipná pointa spočívá v tom, že skrbliví zpravodajci chtěli ušetřit.

Jan Schneider 17.2.2020