DEBATA Jana Macháčka: Česká vláda by měla brzdit hospodářský růst

Třetina veškerého vývozu z Česka jde právě k německým sousedům a každým rokem...

Český průmysl v říjnu meziročně poklesl o tři procenta. Se zpožděním se tedy u nás projevuje pokles německého průmyslu, především kde je provázanost na dodávky německému automobilovému průmyslu. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Má na pokles německého průmyslu reagovat česká vláda?

Jan Macháček 12.12.2019

V Česku je nájemní bydlení stále velmi podceňované

Ceny nemovitostí vytrvale rostou a zároveň jich lze stále méně lze koupit do osobního vlastnictví. Roste tedy zájem o jiné formy bydlení, jako je družstevní vlastnictví či nájem. „Je třeba nabízet nové produkty, například hypotéku na koupi družstevního podílu,“ říká v rozhovoru Michael Pupala, šéf finanční skupiny Wüstenrot v Česku.

Vojtěch Wolf 11.12.2019

Kuponová privatizace získala pro transformaci politickou podporu

„Nízké manažerské zkušenosti i tunelování řady správců zdiskreditovaly privatizaci a transformaci,“ říká v rozhovoru ekonom a bývalý viceguvernér ČNB Pavel Kysilka.

Když soudy rozhodují nejen o právních, ale i politických otázkách

O stále odbornějších a komplikovanějších záležitostech rozhoduje namísto Parlamentu pouze právníky obsazený soud. Tím se uvádíme do schizofrenní pozice, ve které spíše důvěřujeme nevolené expertní radě než svým voleným zástupcům.

Novela zákona: Policie by mohla používat důkazy tajných služeb

Zpravodajské služby.

Ministerstvo vnitra v listopadu předložilo návrh na změnu zákona o policii a trestního řádu. Novela, kterou schválila vláda a jež zamířila do sněmovny, má pomoci při dokazování závažných trestných činů, u kterých činí trestní postih nad deset let vězení. Má umožnit, aby jako důkaz před soudy obstál například odposlech tajné služby.

Martin Shabu 13.12.2019

Privatizační problémy byly zhruba pět miliard z bilionu korun

Roman Češka.

„Kvůli spletení všech možných pojmů dohromady a vygenerování obludného čísla o vytunelování zhruba 500 miliard korun majetku privatizace získala navěky punc něčeho nepovedeného. Naprosto nepravdivý punc,“ říká v rozhovoru ekonom, bývalý náměstek ministra pro privatizaci a jedna z klíčových postav ekonomické transformace Roman Češka.

Orwellův román 1984 je i po 70 letech od prvního vydání aktuální

George Orwell (1903–1950), anglický spisovatel.

O tom, že „nový začátek“ evropského soužití Západu a Východu bude zejména pro střední Evropu neblahý, řada středoevropských intelektuálů nepochybovala. Anglický spisovatel George Orwell (1903–1950) se však ve svém slavném románu 1984 z roku 1949, jednom z bodů zlomu, ukazuje více středoevropským myslitelem než samotní Středoevropané.