Kuponová privatizace získala pro transformaci politickou podporu

Pavel Kysilka.

„Nízké manažerské zkušenosti i tunelování řady správců zdiskreditovaly privatizaci a transformaci. Možná i trh, kapitalismus, demokracii a její instituce, jako je justiční systém. Otázkou je, zda by se vyspělý západoevropský s obrovským vlastnickým manévrem vypořádal,“ říká v rozhovoru ekonom a bývalý viceguvernér ČNB Pavel Kysilka.

Sametová sezóna české kopané

Další jednoaktovka diplomata a náruživého sportovního fanouška Tomáše Kafky na cestu do hlubin českého fandění. A nejen sportovního. Opět se nacházíme v hostinci, tentokrát v pražské hospodě nižší kvality, leč autentického charakteru, ve které sedí dva přátelé a popíjejí již pravděpodobně několikáté pivo. Nálada je spíše mlčenlivá.

Tomáš Kafka 7.12.2019

Varování vědců: Změnu klimatu pravděpodobně nepůjde zastavit

Desítky lékařů, klimatologů, ekonomů, matematiků i politologů připravily zprávu o dopadech změny klimatu na lidské zdraví doplněnou odkazy na odborné studie, již zveřejnil renomovaný mezinárodní lékařský časopis Lancet. Není to potěšující čtení.

Na transformaci bych neměnil vůbec nic, jen některé dílčí věci

„Ať jsme to zvorali, jak jsme to zvorali, byli jsme u toho. A o tom všichni intelektuálové sní,“ říká v rozhovoru ekonom Dušan Tříska.

Domácnostem narostou účty za energie o desítky až stovky korun ročně

Obnovitelné zdroje energie.

Energetický regulační úřad stanovil nové regulované poplatky, jež u elektřiny tvoří více než polovinu faktury, u plynu přes čtvrtinu. Za položky, jako je distribuce nebo podpora obnovitelných zdrojů, si domácnosti připlatí v průměru 1,3 procenta. Zvýšit se mohou i ceny elektřiny. Ty úřad pod kontrolou nemá a jejich výši určuje trh.

Roman Šitner 9.12.2019

Když soudy rozhodují nejen o právních, ale i politických otázkách

Rozhodčí soudy

O stále odbornějších a komplikovanějších záležitostech rozhoduje namísto Parlamentu pouze právníky obsazený soud. Tím se uvádíme do schizofrenní pozice, ve které spíše důvěřujeme nevolené expertní radě než svým voleným zástupcům. Je rozumné svěřit takto závažné otázky jedině lidem, kteří mají právní vzdělání? Ptá se Jan Hořeňovský.

Britské parlamentární zvyklosti se kvůli brexitu nehroutí

Boris Johnson

Angličané se vzhledem k výhodné ostrovní poloze nikdy moc za Evropany nepovažovali. A jejich parlamentní vývoj, jímž kontinentální Evropu předběhli, jim dává za pravdu. Pro Británii proto nebude brexit znamenat katastrofu, jak mnozí tvrdí. A přežije premiéra Borise Johnsona, stejně jako přežila jeho předchůdce. Píše Alexander Tomský.

Fórum

Transformace nepřipomínala budování izraelského státu

Jan Pravda, investor a zakladatel společnosti Pravda Capital.

Třicetiletý souboj mezi Havlem a Švejkem, hodnotí v rozhovoru uplynulá porevoluční desetiletí zakladatel investičních fondů Jan Pravda. Bez korupce nelze pracovat pro stát. „Jsou to důsledky transformace po roce 1989, ale možná také posledních 500 let středoevropské historie.“

István Léko 2.12.2019

Vybrané komentáře