Kam spěje budoucnost umělé inteligence, velkých dat a Číny

Čína a umělá inteligence.

Zdá se, že pokrok je možný, bude ale záležet na konkrétních krocích, hodnotách a řešeních, nikoli na historickém determinismu. To platí i pro moderní technologie. Zda se s touto výzvou vyrovnáme, je jen na nás a právo může být nástrojem, jímž jí čelit. Jeho budoucí podoba se ale od té současné může výrazně lišit. Píše Jan Hořeňovský.

DEBATA Jana Macháčka: Všechny země v ekonomické transformaci uspěly

Poté, co se spolupracovník LN Jan Macháček v rámci 30. výročí Listopadu 1989 zeptal, zda šlo něco udělat zásadně jinak, se nyní ptá: Komu se transformace lépe podařila – Němcům, Polákům, Slovákům, Maďarům nebo Čechům?

Jan Macháček 14.11.2019

Odpírači očkování ohrožují nejen sebe, ale i celou společnost

David Černý zareagoval na na polemický článek Romana Jocha Stát smí zakazovat, ale ne přikazovat. I v případě očkování s tím jeho Očkování by mělo být ve společnosti povinné. Bez výjimek.

Malá privatizace a restituce přivedly zodpovědné hospodáře

Mysleli jsme si, že máme všechno na háku, vzpomíná v rozhovoru na začátek devadesátých let exguvernér ČNB, ekonom a investiční bankéř Miroslav Singer.

Jak telefonát dvou prezidentů poškodil Trumpa a pomohl Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Donald Trump.

Svět o Ukrajinu a její konflikt na východě země pomalu ztrácel zájem, než se znovu vrátila do hledáčku světových médií. Mohl za to prezident USA Donald Trump a jeho osudný hovor s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Trumpovi hrozí impeachment, Ukrajinci za telefonát mohou děkovat – zase se o nich mluví. Píše Jakub Kučera.

Jakub Kučera 16.11.2019

Tenkrát na východě. Příběh z Gottwaldova, Prahy a Zlína

Listopad 1989

Po 30 letech, když se vracím k tomu, co se stalo, mám stále pocit štěstí, že jsem se dožila svobody. Nikdy jsem s tím nepočítala. Moje děti dnes nechápou, proč jsem nadcházející svobody nevyužila a nezačala třeba podnikat. Byla jsem ale v té době jako spousta lidí okolo mne naivní, a ta naivita mi zůstala. Rekapituluje Monika Le Fay.

Monika Le Fay 16.11.2019

Odešel ten, jehož nezastrašila sovětská trestní medicína

Vladimir Bukovskij.

V neděli 27. října zemřel v Cambridgi v 76 letech jeden ze „zakladatelů“ sovětského disentu Vladimir Bukovskij, jenž v léčebnách, věznicích a pracovních táborech strávil celkem 12 let. Tento bludný kruh prorazilo, když byl 18. prosince 1976 v poutech převezen z věznice na letiště a musel odletět do Švýcarska. Píše Petruška Šustrová.

Fórum

Globální digitální měna Facebooku prohrála boj o srdce uživatelů

Nová kryptoměna vyvíjená společností Facebook. Nese název libra.

Několik hráčů, především finanční korporace MasterCard a Visa, jež dodávaly zdání, že nejde o snahu IT miliardářů z Křemíkového údolí „hacknout“ světový ekonomický systém, oznámilo odchod z kryptoměny libra ovládané Facebookem. Ten udělal tři chyby, zejména v PR a marketingu.

Jan Klesla 12.11.2019