Rebel Vladimir Bukovskij: Kritika sovětského režimu i Evropské unie

Vladimir Bukovskij, bývalý sovětský disident, neurofyziolog a spisovatel.

Poslední rozloučení s bývalým sovětským disidentem, neurofyziologem a spisovatelem Vladimirem Bukovským, který zemřel 27. října v 76 letech, se uskuteční v úterý 19. listopadu v kapli londýnského hřbitova Highgate O první polovině jeho života bylo referováno poctivě, o druhé ale většina médií mlčela. O nápravu se snaží Pavel Matocha.

Pavel Matocha 18.11.2019

Tenkrát na východě. Příběh z Gottwaldova, Prahy a Zlína

Po 30 letech, když se vracím k tomu, co se stalo, mám stále pocit štěstí, že jsem se dožila svobody. Nikdy jsem s tím nepočítala. Moje děti dnes nechápou, proč jsem nadcházející svobody nevyužila a nezačala třeba podnikat. Byla jsem ale v té době jako spousta lidí okolo mne naivní, a ta naivita mi zůstala. Rekapituluje Monika Le Fay.

Monika Le Fay 16.11.2019

Odešel ten, jehož nezastrašila sovětská trestní medicína

V neděli 27. října zemřel v Cambridgi v 76 letech jeden ze „zakladatelů“ sovětského disentu Vladimir Bukovskij, jenž v léčebnách, věznicích a pracovních táborech strávil celkem 12 let.

Odpírači očkování ohrožují nejen sebe, ale i celou společnost

David Černý zareagoval na na polemický článek Romana Jocha Stát smí zakazovat, ale ne přikazovat. I v případě očkování s tím jeho Očkování by mělo být ve společnosti povinné. Bez výjimek.

Pražský primátor Hřib neřeší problémy města. Dělá si jen laciné PR

Poslanec Patrik Nacher.

V celostátních volbách i preferencích si hnutí ANO drží náskok před ostatními, v Praze to ale neplatí. V minulých komunálních volbách skončilo páté, poslední z těch, kdo získali mandát – poté, co mělo primátorský post. Nejviditelnější aktér opozice z ANO Patrik Nacher se v rozhovoru domnívá, že se pověst hnutí postupně rehabilituje.

István Léko 18.11.2019

Kam spěje budoucnost umělé inteligence, velkých dat a Číny

Čína a umělá inteligence.

Zdá se, že pokrok je možný, bude ale záležet na konkrétních krocích, hodnotách a řešeních, nikoli na historickém determinismu. To platí i pro moderní technologie. Zda se s touto výzvou vyrovnáme, je jen na nás a právo může být nástrojem, jímž jí čelit. Jeho budoucí podoba se ale od té současné může výrazně lišit. Píše Jan Hořeňovský.

Jak telefonát dvou prezidentů poškodil Trumpa a pomohl Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Donald Trump.

Svět o Ukrajinu a její konflikt na východě země pomalu ztrácel zájem, než se znovu vrátila do hledáčku světových médií. Mohl za to prezident USA Donald Trump a jeho osudný hovor s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Trumpovi hrozí impeachment, Ukrajinci za telefonát mohou děkovat – zase se o nich mluví. Píše Jakub Kučera.

Jakub Kučera 16.11.2019

Fórum

Chtěla bych více učit venku, když učím přírodní předměty

Aneta Hrdinová, začínající mimopražská učitelka.

Aneta Hrdinová (29) teprve pár týdnů zažívá, co obnáší být učitelkou. „Nechávám žáky hodnotit se navzájem. Od sebe informace berou lépe než od učitele. Doufám, že to do důchodu vydržím,“ přeje si v rozhovoru mimopražská kantorka.