Kuponová privatizace získala pro transformaci politickou podporu

„Nízké manažerské zkušenosti i tunelování řady správců zdiskreditovaly privatizaci a transformaci. Možná i trh, kapitalismus, demokracii a její instituce, jako je justiční systém. Otázkou je, zda by se vyspělý západoevropský s obrovským vlastnickým manévrem vypořádal,“ říká v rozhovoru ekonom a bývalý viceguvernér ČNB Pavel Kysilka.
Sametová sezóna české kopané
Další jednoaktovka diplomata a náruživého sportovního fanouška Tomáše Kafky na cestu do hlubin českého fandění. A nejen sportovního. Opět se nacházíme v hostinci, tentokrát v pražské hospodě nižší kvality, leč autentického charakteru, ve které sedí dva přátelé a popíjejí již pravděpodobně několikáté pivo. Nálada je spíše mlčenlivá.
Varování vědců: Změnu klimatu pravděpodobně nepůjde zastavit
Desítky lékařů, klimatologů, ekonomů, matematiků i politologů připravily zprávu o dopadech změny klimatu na lidské zdraví doplněnou odkazy na odborné studie, již zveřejnil renomovaný mezinárodní lékařský časopis Lancet. Není to potěšující čtení.
Na transformaci bych neměnil vůbec nic, jen některé dílčí věci
„Ať jsme to zvorali, jak jsme to zvorali, byli jsme u toho. A o tom všichni intelektuálové sní,“ říká v rozhovoru ekonom Dušan Tříska.
Domácnostem narostou účty za energie o desítky až stovky korun ročně

Energetický regulační úřad stanovil nové regulované poplatky, jež u elektřiny tvoří více než polovinu faktury, u plynu přes čtvrtinu. Za položky, jako je distribuce nebo podpora obnovitelných zdrojů, si domácnosti připlatí v průměru 1,3 procenta. Zvýšit se mohou i ceny elektřiny. Ty úřad pod kontrolou nemá a jejich výši určuje trh.
Když soudy rozhodují nejen o právních, ale i politických otázkách

O stále odbornějších a komplikovanějších záležitostech rozhoduje namísto Parlamentu pouze právníky obsazený soud. Tím se uvádíme do schizofrenní pozice, ve které spíše důvěřujeme nevolené expertní radě než svým voleným zástupcům. Je rozumné svěřit takto závažné otázky jedině lidem, kteří mají právní vzdělání? Ptá se Jan Hořeňovský.
Britské parlamentární zvyklosti se kvůli brexitu nehroutí

Angličané se vzhledem k výhodné ostrovní poloze nikdy moc za Evropany nepovažovali. A jejich parlamentní vývoj, jímž kontinentální Evropu předběhli, jim dává za pravdu. Pro Británii proto nebude brexit znamenat katastrofu, jak mnozí tvrdí. A přežije premiéra Borise Johnsona, stejně jako přežila jeho předchůdce. Píše Alexander Tomský.
Doporučujeme
Fórum
Transformace nepřipomínala budování izraelského státu

Třicetiletý souboj mezi Havlem a Švejkem, hodnotí v rozhovoru uplynulá porevoluční desetiletí zakladatel investičních fondů Jan Pravda. Bez korupce nelze pracovat pro stát. „Jsou to důsledky transformace po roce 1989, ale možná také posledních 500 let středoevropské historie.“
Vybrané komentáře
- Jsou katastrofické předpovědi klimatických vědců hodnověrné?
- Mnohé živnostníky a podnikatele čeká v důchodu chudoba
- Pakt Molotov-Ribbentrop: Od neúplně informace k dezinformaci
- Hongkongští demonstranti používají na obranu taktiku z videoher
- Snahy umlčet kritiky Grety Thunbergové jsou realitou
- Západní společnost se blíží bodu zlomu. Výsledkem bude chaos
- Je třeba lidem říct, co pro ně bude znamenat uhlíková neutralita
- Islám ve společenském, demografickém a vzdělávacím kontextu
- Vytvořily se dvě měny – korunová a stravenková. A to není fér
- Vandalství na soše maršála Koněva může zasáhnout i americké pomníky