Afghánistán lze dobýt, nelze mu ale vládnout

Voják afghánské armády zaujímá pozici po sebevražedném atentátu v Kábulu.

Existuje jediná věc, která dokáže Afghánce na jistý čas spojit, a to je pocit urážky či ohrožení cizinci. Naší vojenskou přítomností vytváříme dnes jediný raison d´étre Tálibánu. V zemi nezavládne klidná atmosféra, pokud si to Afghánci nevyřeší mezi sebou sami, říká v rozhovoru bývalý český velvyslanec v Afghánistánu Petr Pelz.

Jan Schneider 18.11.2018

Debata Jana Macháčka: Dlouhodobé predikce závisí na předpokladech

Podle Národní rozpočtové rady by se zadlužení českého státu mohlo za padesát let vyšplhat na 230 procent HDP. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Má smysl dělat „superdlouhé“ prognózy?

Jan Macháček 15.11.2018

Peníze ohrožují demokracii. Může zdegenerovat v oligarchii

Philip Pettit je teoretikem nového republikanismu. Své pojetí ukazuje v rozhovoru, v němž se věnuje Donaldu Trumpovi, brexitu nebo populismu.

Sto let Československa: Praha ve výzdobě ostudně selhala

Část politické scény vzhlíží k cizím státníkům, zatímco hlava státu plní přání zahraniční finanční skupiny. Majitelům PPF je však třeba zatleskat. Jen tato skupina měla viditelnou kampaň ke sto letům Československa.

István Léko 15.11.2018

Investice do umění: Představa snadného výdělku klame

Obraz malířky Toyen nazvaný A teď, když přijde čas.

Investice do umění vypadají na první pohled jako zlatý důl. Obrazy, jež šly před několika lety koupit za pár desítek tisíc, dnes stojí miliony. Kdo by se však do sbírání obrazů, soch či jiných uměleckých děl chtěl pustit, a to i v Česku, měl by počítat také s tím, že vydělat na jejich případném prodeji lze zpravidla až za delší dobu.

Petr Kain 18.11.2018

Po listopadu 1989 rozvoj občanských aktivit nenastal

Listopad 1989

Signatář Charty 77 a jeden z nejpůvodnějších českých historiků Jan Tesař žije v Brezové pod Bradlom na Slovensku, ale občas zavítá i do moravské metropole. A právě v Brně umožnil vést rozhovor a debatovat nejen o roli státu, konformitě, disentu a českých a československých dějinách, ale především o současnosti, zvláště pak o tom, co se mu na ní nelíbí.

Přemysl Houda 17.11.2018

Ani Kandinskij, ani Malevič. S abstrakcí začala Hilma af Klint

Výstava Hilma af Klint v New Yorku.

Nalistujete-li jakoukoliv monografii týkající se abstraktního umění, dočtete se, že počátky abstrakce jsou spojeny s umělci jako Vasilij Kandinskij nebo například Kazimír Malevič. Guggenheimovo muzeum v New Yorku však svou současnou přehlídkou dokazuje, že to není tak úplně pravda. Tyto muže předběhla švédská malířka Hilma af Klint.

Fórum

Země není mrtvý zdroj surovin a zábavy. Je živá a nenahraditelná

Země

V minulosti trpělo Česko socialistickou megalomanií a znečištěním, dnes ho sužuje lidská nenasytnost a politická ignorance. Socialismus chtěl poroučet větru a dešti, jenže v iluzích setrváváme dál. Tou největší je neomezený ekonomický růst na omezené planetě. Tato cesta povede ke zkáze.

Jan Piňos 13.11.2018

Vybrané komentáře