DEBATA Jana Macháčka: Soutěžit ve světě s dolarem? Není o co stát

Má euro ve světě soutěžit s dolarem o pozici hlavní rezervní měny?

Společná evropská měna by měla hrát větší roli na mezinárodní scéně. Tak se před pár dny v jednom svém projevu vyjádřil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Co je třeba učinit, aby euro více konkurovalo dolaru jako rezervní měna?

Jan Macháček 20.9.2018

Svébytná výpověď o abcházské válce před 25 lety

Gruzínský spisovatel Guram Odišaria odhaluje děsivé reálie, dnes již téměř zapomenuté války v Abcházii v letech 1992 až 1993, v jejímž centru se řízením osudu ocitl. Nevyrovnají-li se obě strany sporu – Gruzie a Rusko – s touto minulostí a nezačnou nazývat věci pravými jmény, bude hrozit, že se její stíny s ještě větší sílou vrátí.

Sergo Matkava 19.9.2018

Eurozóna zažívá relativní konjunkturu. Co nastane, až skončí?

Na rozdíl od vícerychlostní Evropy, by dvourychlostní Evropa byla pro Česko i celou střední Evropu neblahá. Kdyby se platila společná evropská daň, možná by evropská politická identita vznikla rychle. Žádná relevantní politická síla ji však nyní nežádá, ani ji nikdo nemá v plánu. Změnu lze zřejmě čekat až po příští ekonomické krizi.

Jan Macháček 16.9.2018

Ke střídání času došlo poprvé ještě za Habsburků

Letní čas na české území poprvé přinesla první světová válka. Pak se vracel, když bylo třeba vytěžit přirozené sluneční světlo a ušetřit. Natrvalo ho usadili komunisté a evropská harmonizace. Teď to ale vypadá, že střídání času může brzy skončit.

Lidé ujíždějí od nehod. Vyhýbají se ztrátě bodů a vyšší pojistce

Fabie po srážce s motorkami.

Od každé šesté nehody loni viník ujel. Včasná pomoc u těžkých zranění přitom rozhoduje o tom, jak vážné následky si oběť nehody odnese, a někdy i o tom, jestli zůstane naživu. Lidé se podle dopravních psychologů takového nemorálního jednání dopouštějí z obavy ze ztráty bodů či dražší pojistky. Riskují ale vězení.

Směrnice EU o autorských právech více odráží dobu „internetovou“

Vyhledávač Google.

Od nové směrnice Evropské unie, kterou Evropský parlament schválil minulý týden, si média slibují, že dostanou od internetových gigantů zaplaceno za svou práci, již nyní vyhledávače, jako je Google či Seznam, zobrazují. Poskytuje totiž majitelům těchto práv, tedy vydavatelům a novinářům, nárok na podíl ze zisku za využití jejich děl,

Vojtěch Wolf 21.9.2018

Jak si splést propagaci filmu s agitkou ČSSD

Budete volit ČSSD? Budeme mít za to odpady zdarma, slibují voličům liberečtí...

Sociální demokracie slibuje v Praze MHD či parkování zdarma a rozdávání peněz důchodcům či rodinám. Marketéři nového československého filmu na propagační materiály natiskli název díla oranžovou barvou, již používá ČSSD. A název snímku geniálně shrnuje do dvou slov všechny utopistické a demagogické sliby ČSSD: Všechno bude! A zadarmo.