DEBATA Jana Macháčka: Bez práva určit si výši daní není suverenita

Mají se v Evropské unii harmonizovat daně?

Evropská komise by ráda harmonizovala daňové základy v členských zemích Evropské unie a navrhuje, aby v daňových záležitostech mohla Evropská rada hlasovat na základě většinového principu. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Mají se v Evropské unii harmonizovat daně?

Jan Macháček 17.1.2019

Mlčení vzdělanců

Už jenom zítra lze navštívit v Galerii Věda a umění AV ČR na pražské Národní třídě výstavu Filozofovo bytí – a čas. Jan Patočka na pracovištích Akademie věd věnovanou významnému českému filozofovi 20. století a jednomu z prvních mluvčích Charty 77. Zamyšlení bývalého předsedy vlády a Senátu a rovněž signatáře Charty Petra Pitharta.

Vědecky troufalé pokusy plodí moderní technologická monstra

Dvě století od prvního vydání románu Frankenstein anglické spisovatelky Mary Shellyové se klenou mezi vznikem moderního světa a hypermoderním dneškem. Frankensteinův příběh byl ve své době výjimečný, protože v něm život monstru daroval člověk-vědec, zatímco do té doby byl za „dárce“ života považován pouze Bůh. Píše Pavlína Tomášová.

Miliardovému byznysu s alkoholem vládnou lokální produkty

Výroba a prodej alkoholu je byznys, ze kterého se leckomu může zamotat hlava. Nejenom v důsledku opojných účinků alkoholických nápojů, ale i kvůli obřímu množství peněz, které se v něm protočí.

Petr Kain 13.1.2019

Vzpomínka na Ivana Maška: Poslání, jaké má kněz či voják

Bývalý poslanec za ODA Ivan Mašek.

Výjimečný člověk Ivan Mašek, který zemřel v 70 letech v pondělí 7. února, byl sice malého vzrůstu, ale o to větší duchem. A byl také mužem čtyř hlavních antických ctností. Měl odvahu a smysl pro spravedlnost, byl moudrý a střídmý. Kdyby svíčku svého života nenechal hořet rychle a z obou konců, snad by mohl být mezi námi mnohem déle.

István Léko 17.1.2019

Čínský Huawei má stop v USA. Evropské země zatím jednotné nejsou

Huawei (ilustrační foto).

V USA se čínská společnost Huawei dostala do potíží již v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro Kongres ukázala, že je úzce spojena s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Spolupráci s ní zakázaly či omezují také Austrálie, Nový Zéland či Japonsko. Žádná evropská země tak daleko jako USA zatím nezašla.

Jak zbořit reaganovský mýtus o „říši zla“

Alexej Jurčak, Bylo to na věčné časy, dokud to neskončilo. Poslední sovětská...

Česká pravice může sice stále vyvolávat strašáka komunismu, aby zbavovala své oponenty legitimity, přesvědčuje tím však už jen přesvědčené – rozšířit jejich řady se jí touto strategií může podařit jen stěží. Černobílá vize přítomného dobra, které nahradilo minulé zlo, ztrácí přesvědčivost. Absolutizovaný protiklad se zrelativizoval.