Bankovní svět se zcela změnil

Šéf UniCredit Bank Jiří Kunert

„V současnosti banky hrají zásadní roli v globální ekonomice. Věřím v bankovnictví a vidím jeho budoucnost v posunu od tradičního bankovnictví k poskytování služeb prostřednictvím digitálních bankovních kanálů,“ říká v rozhovoru doyen české bankovní scény Jiří Kunert, který příští rok skončí v čele české a slovenské UniCredit Bank.

Petr Kain 15.12.2018

DEBATA Jana Macháčka: Francie potřebuje liberálního reformátora

Ve Francii se odehrávají protesty „žlutých vest“. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je možné ve Francii prosadit nižší daně, větší podnikavost, flexibilnější trhy, menší stát a vyrovnané finance?

Jan Macháček 13.12.2018

Jak lépe využít přístroje na odhalování nádorů

Důmyslných kamer, které pomáhají lékařům u onkologických pacientů určit další postup, je v Česku sedmnáct. V některých nemocnicích je ale neumějí využít naplno a tyto drahé přístroje často leží ladem.

Pavel Bartošek 14.12.2018

SCHNEIDER: Evropský dvojí metr a Babiš

Evropský parlament honí Babiše. Různí euroaktivisté chtějí zvrátit výsledek českých voleb, a tak potřebují dohnat Babiše do situace, aby odešel z politiky. Píše Jan Schneider.

Jan Schneider 14.12.2018

Uhlí ani jádro nehrají v ukrajinské energetice podřadnou roli

Zdevastovaný východ: Uplynuly 4 roky od revoluce důstojnosti a Ukrajina není v...

Výroba elektřiny na Ukrajině, jež se bez jádra a uhlí ještě několik let, možná dokonce desetiletí, neobejde. Jak je na tom jaderná energie v zemi, která se do historie zapsala nejhorší jadernou katastrofou v dějinách lidstva? Nakupují ukrajinské uhelné elektrárny palivo stále od proruských povstalců? Odpovědět se snaží Jakub Kučera.

Jakub Kučera 15.12.2018

V kultuře schází kariérní systém. Všichni chtějí jen do Prahy.

Je něco špatně, pokud ministerstvo podporuje druhé největší divadlo v zemi...

Pátou sezonu vede brněnské Národní divadlo. Z festivalu Janáček Brno udělal mezinárodní akci evropského významu, podobně přetvořil přehlídku Divadelní svět. Režisér Martin Glaser tvrdí, že když jsou peníze, dá se vyjednávat s první evropskou ligou. Ovšem bez osobnosti, která má jasný koncept, to nejde, Glaser však takovým člověkem je.

Jana Machalická 15.12.2018

Regulace úpravy genů plodin způsobily zaostávání Evropy

geny - ilustrační foto

Soudní dvůr EU rozhodl, že i pokročilou metodou úpravy genů rostlin vzniká geneticky modifikovaný organismus. A na ty se v EU dle směrnice z roku 2001 vztahují striktní pravidla. V Evropě se však šikují vědci, kteří rozhodnutí soudu kritizují – hází prý do téhož pytle precizní postupy vedle vkládání cizích genů či náhodných mutací.

Martin Rychlík 14.12.2018

Fórum

Hampl: Nezávislost je nastavení každého člověka

Mojmír Hampl.

„Banka může mít soukromého vlastníka, ale její činnost se bude stále více podobat výrobě a distribuci například elektrické energie či distribuci plynu. Jde o služby, jež musejí fungovat za všech okolností, tedy v dobrých i špatných časech. K tomu směřujeme,“ říká v rozhovoru dosluhující viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Vojtěch Wolf 12.12.2018