DEBATA Jana Macháčka: Chraňme se před nežádoucími investicemi

Neměli bychom se inspirovat ve francouzské tradici ochranářství strategických... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Francie chce se hodlá ještě více bránit nepřátelskému převzetí svých firem v citlivých odvětvích ekonomiky. Francouzské ochranářství je tradiční, ale není druhým extrémem, že u nás seznam strategických podniků nemáme? Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Neměli bychom se Francií inspirovat?

Jan Macháček 22.2.2018

Výzkum se plánuje velmi obtížně

„Rád bych, aby naše vzdělávací a výzkumné prostředí bylo dvojjazyčné. A to nejen mezi učiteli a studenty, ale i na dalších úrovních. Aby zahraniční pracovník mohl komunikovat aspoň v elementární angličtině. Vybudovali jsme pěkné zázemí, máme ucelený univerzitní kampus,“ říká v rozhovoru Jiří Málek, nový rektor Univerzity Pardubice.

SCHNEIDER: Proti Babišovi je vedena cílená a komplexní kampaň

Bratislavský krajský soud zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích Státní bezpečnosti. Komentátor Jan Schneider upozorňuje na neobvyklý postup soudu a tvrdí, že je součástí cílené a komplexní kampaně proti Babišovi. Podle Schneidera je třeba se proti takovému postupu principiálně distancovat.

Jan Schneider 19.2.2018

Václav Klaus mladší: Školský zákon je plný nesmyslů

„Uznávám právo na život, na to, že nikdo nesmí ubližovat druhému, právo na majetek. Ale právo na bydlení nebo vzdělání, to už vám musí někdo dát,“ říká v rozhovoru Václav Klaus mladší (ODS), předseda školského výboru Poslanecké sněmovny.

Z emoční umělé inteligence se stává velký byznys

Umělá inteligence. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Emoce – radost, důvěra, strach, hněv, smutek a další – jsou extrémně silným motorem lidského jednání, evolučně dokonce starším než rozumové podněty. Zvládání vlastních a čtení emocí jiných často rozhoduje o společenském a pracovním úspěchu. Proto do vývoje emočně inteligentních technologií proudí velké investice. Píše Pavel Kysilka.

S Chartou 77 jsem hluboce souzněl

Jiří Machourek, advokát | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Advokáti obhajující disidenty nebyli nabádáni k podpisu Charty 77. Znamenal by totiž vyloučení z advokacie. Když jsem však obhajoval disidenty, vnitřně jsem se ztotožňoval s jednáním, pro které byli stíháni,“ říká v rozhovoru třiasedmdesátiletý brněnský advokát Jiří Machourek, který na konci ledna vstoupil do právnické síně slávy.

Odstranění atomové bomby rozumem zatím nemá politickou odezvu

Karl Jaspers, Atomová bomba a budoucnost lidstva. Politické vědomí v naší době. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Úsilí o filozofické uchopení nebezpečí, jež představuje atomová bomba, odstartoval v roce 1957 německý filozof Karl Jaspers (1883–1969) zveřejněním své knihy Atomová bomba a budoucnost lidstva. Šedesát let poté, co byla poprvé vydána, vyšel její český překlad, což je příležitost k zamyšlení nad změnou světové situace za tuto dobu.