Politické elity jsou odtržené i od technologického vývoje

Politici a moderní technologie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V poslední době se často hovoří o moderních technologiích. Například o Facebooku v souvislosti se zneužitím osobních dat jejích uživatelů firmou Cambridge Analytica, blockchainu či o samořiditelných autech. Otázkou je, které téma, jemuž se dnes věnují texty o technologickém vývoji, bude za rok či dva zase šokovat. Píše Petr Pietraš.

Petr Pietraš 20.7.2018

Kárné senáty nastavují mantinely pro chování soudců

Nejvyšší správní soud za jedenáct let rozhodl 236 kárných žalob na soudce. Vedle nejčastěji řešených průtahů se před kárnými senáty hojně řeší i osobní vztahy soudců a jejich chování mimo jednací síň.

Sulík: Tvrdé jádro EU je úplná chiméra. Něco jako žena Colomba

„Migrace a postupná islamizace je největší hrozba pro Evropu. A je dobré vystupovat společně. Samotné Česko nebo Slovensko jsou příliš malé, aby něco zmohly. Ale čtyři dohromady plus třeba Rakousko – to už není malá skupina,“ říká předseda nejsilnější slovenské opoziční strany Richard Sulík.

Jak francouzští džihádisté putovali do Sýrie a zpět do Francie

Odhaduje se, že v Sýrii bojovalo více než tisíc francouzských džihádistů, přičemž přes 250 jich zahynulo a dalších 250 se vrátilo do Francie. Jejich uvěznění po návratu pak ukazuje, že nejde o nejlepší řešení, neboť čím více se cítí utlačovaní, tím víc jsou přesvědčení o své pravdě.

Kauza ostravské nemocnice: Rodina lékařů pomohla své firmě k penězům

Jana Dvořáčková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Je možné být přednostkou ústavu v nemocnici a současně spolumajitelkou firmy, které jako jediné tento ústav roky zadává speciální molekulární vyšetření svých vzorků? Jak vidno, možné to je. Přesně v takovém střetu zájmů se nacházela Jana Dvořáčková, přednostka patologického ústavu ostravské fakultní nemocnice.

Česku chybí až 300 tisíc řemeslníků. Učni se do letní praxe nehrnou

řemeslník - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letní stavební sezona se rozjela a těch, kdo pracují rukama, se nedostává. Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost se dostala na rekordně nízkou hodnotu, spoléhaly firmy při výhledu na léto na učně, kteří teď mají prázdniny. Když už však učni docházejí na praxi, pak hlavně na povinnou během školního roku. Firmy proto shánějí řemeslníky.

Mistrovství světa ve fotbale, multikulturalismus a německá aféra

Prezident Recep Tayyip Erdogan pózuje s tureckými hráči britské Premier League... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Proč je pro dva úspěšné a superbohaté fotbalové německé reprezentanty tureckého původu Mesuta Özila a Ilkaye Gündogana, přitažlivější a přijatelnější turecký prezident Erdogan a ideologie, již tento polodiktátor reprezentuje, než ta, již nabízí západní blahobyt a liberální demokracie? Kdo je na vině? Turci, nebo Němci? Nejspíše oba.

István Léko 19.7.2018