DEBATA Jana Macháčka: Česká vláda by měla brzdit hospodářský růst

Český průmysl v říjnu meziročně poklesl o tři procenta. Se zpožděním se tedy u nás projevuje pokles německého průmyslu, především kde je provázanost na dodávky německému automobilovému průmyslu. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Má na pokles německého průmyslu reagovat česká vláda?
V Česku je nájemní bydlení stále velmi podceňované
Ceny nemovitostí vytrvale rostou a zároveň jich lze stále méně lze koupit do osobního vlastnictví. Roste tedy zájem o jiné formy bydlení, jako je družstevní vlastnictví či nájem. „Je třeba nabízet nové produkty, například hypotéku na koupi družstevního podílu,“ říká v rozhovoru Michael Pupala, šéf finanční skupiny Wüstenrot v Česku.
Kuponová privatizace získala pro transformaci politickou podporu
„Nízké manažerské zkušenosti i tunelování řady správců zdiskreditovaly privatizaci a transformaci,“ říká v rozhovoru ekonom a bývalý viceguvernér ČNB Pavel Kysilka.
Když soudy rozhodují nejen o právních, ale i politických otázkách
O stále odbornějších a komplikovanějších záležitostech rozhoduje namísto Parlamentu pouze právníky obsazený soud. Tím se uvádíme do schizofrenní pozice, ve které spíše důvěřujeme nevolené expertní radě než svým voleným zástupcům.
Novela zákona: Policie by mohla používat důkazy tajných služeb

Ministerstvo vnitra v listopadu předložilo návrh na změnu zákona o policii a trestního řádu. Novela, kterou schválila vláda a jež zamířila do sněmovny, má pomoci při dokazování závažných trestných činů, u kterých činí trestní postih nad deset let vězení. Má umožnit, aby jako důkaz před soudy obstál například odposlech tajné služby.
Privatizační problémy byly zhruba pět miliard z bilionu korun

„Kvůli spletení všech možných pojmů dohromady a vygenerování obludného čísla o vytunelování zhruba 500 miliard korun majetku privatizace získala navěky punc něčeho nepovedeného. Naprosto nepravdivý punc,“ říká v rozhovoru ekonom, bývalý náměstek ministra pro privatizaci a jedna z klíčových postav ekonomické transformace Roman Češka.
Orwellův román 1984 je i po 70 letech od prvního vydání aktuální

O tom, že „nový začátek“ evropského soužití Západu a Východu bude zejména pro střední Evropu neblahý, řada středoevropských intelektuálů nepochybovala. Anglický spisovatel George Orwell (1903–1950) se však ve svém slavném románu 1984 z roku 1949, jednom z bodů zlomu, ukazuje více středoevropským myslitelem než samotní Středoevropané.
Doporučujeme
Fórum
Sametová sezóna české kopané
Další jednoaktovka Tomáše Kafky na cestu do hlubin českého fandění. A nejen sportovního. Opět se nacházíme v hostinci, tentokrát pražském nižší kvality, leč autentického charakteru, ve které sedí dva přátelé a popíjejí pivo. Nálada je spíše mlčenlivá.
Vybrané komentáře
-
K článku:
Kuponová privatizace získala pro transformaci politickou podporu
-
K článku:
Britské parlamentární zvyklosti se kvůli brexitu nehroutí
Hezky napsáno, jen jedné věci nerozumím, co se na tom britském prostoru svobody nelíbilo Američanum?
-
K článku:
Varování vědců: Změnu klimatu pravděpodobně nepůjde zastavit
- Jsou katastrofické předpovědi klimatických vědců hodnověrné?
- Mnohé živnostníky a podnikatele čeká v důchodu chudoba
- Pakt Molotov-Ribbentrop: Od neúplně informace k dezinformaci
- Hongkongští demonstranti používají na obranu taktiku z videoher
- Snahy umlčet kritiky Grety Thunbergové jsou realitou
- Západní společnost se blíží bodu zlomu. Výsledkem bude chaos
- Je třeba lidem říct, co pro ně bude znamenat uhlíková neutralita
- Islám ve společenském, demografickém a vzdělávacím kontextu
- Milion chvilek pro demokracii si nevěří, že by uspěl ve volbách
- Genderová politika a transgenderové sportovkyně ničí ženský sport