DEBATA Jana Macháčka: Česká vláda by měla brzdit hospodářský růst

Třetina veškerého vývozu z Česka jde právě k německým sousedům a každým rokem...

Český průmysl v říjnu meziročně poklesl o tři procenta. Se zpožděním se tedy u nás projevuje pokles německého průmyslu, především kde je provázanost na dodávky německému automobilovému průmyslu. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Má na pokles německého průmyslu reagovat česká vláda?

Jan Macháček 12.12.2019

Kuponová privatizace získala pro transformaci politickou podporu

„Nízké manažerské zkušenosti i tunelování řady správců zdiskreditovaly privatizaci a transformaci,“ říká v rozhovoru ekonom a bývalý viceguvernér ČNB Pavel Kysilka.

Když soudy rozhodují nejen o právních, ale i politických otázkách

O stále odbornějších a komplikovanějších záležitostech rozhoduje namísto Parlamentu pouze právníky obsazený soud. Tím se uvádíme do schizofrenní pozice, ve které spíše důvěřujeme nevolené expertní radě než svým voleným zástupcům.

Britské parlamentární zvyklosti se kvůli brexitu nehroutí

Angličané se vzhledem k ostrovní poloze nikdy moc za Evropany nepovažovali. A jejich parlamentní vývoj, jímž kontinentální Evropu předběhli, jim dává za pravdu. Pro Británii proto nebude brexit katastrofou, jak mnozí tvrdí.

Privatizační problémy byly zhruba pět miliard z bilionu korun

Roman Češka.

„Kvůli spletení všech možných pojmů dohromady a vygenerování obludného čísla o vytunelování zhruba 500 miliard korun majetku privatizace získala navěky punc něčeho nepovedeného. Naprosto nepravdivý punc,“ říká v rozhovoru ekonom, bývalý náměstek ministra pro privatizaci a jedna z klíčových postav ekonomické transformace Roman Češka.

Orwellův román 1984 je i po 70 letech od prvního vydání aktuální

George Orwell (1903–1950), anglický spisovatel.

O tom, že „nový začátek“ evropského soužití Západu a Východu bude zejména pro střední Evropu neblahý, řada středoevropských intelektuálů nepochybovala. Anglický spisovatel George Orwell (1903–1950) se však ve svém slavném románu 1984 z roku 1949, jednom z bodů zlomu, ukazuje více středoevropským myslitelem než samotní Středoevropané.

V Česku je nájemní bydlení stále velmi podceňované

Michael Pupala, šéf finanční skupiny Wüstenrot v Česku.

Ceny nemovitostí vytrvale rostou a zároveň jich lze stále méně lze koupit do osobního vlastnictví. Roste tedy zájem o jiné formy bydlení, jako je družstevní vlastnictví či nájem. „Je třeba nabízet nové produkty, například hypotéku na koupi družstevního podílu,“ říká v rozhovoru Michael Pupala, šéf finanční skupiny Wüstenrot v Česku.

Vojtěch Wolf 11.12.2019