Po listopadu 1989 rozvoj občanských aktivit nenastal

Listopad 1989

Signatář Charty 77 a jeden z nejpůvodnějších českých historiků Jan Tesař žije v Brezové pod Bradlom na Slovensku, ale občas zavítá i do moravské metropole. A právě v Brně umožnil vést rozhovor a debatovat nejen o roli státu, konformitě, disentu a českých a československých dějinách, ale především o současnosti, zvláště pak o tom, co se mu na ní nelíbí.

Přemysl Houda 17.11.2018

Debata Jana Macháčka: Dlouhodobé predikce závisí na předpokladech

Podle Národní rozpočtové rady by se zadlužení českého státu mohlo za padesát let vyšplhat na 230 procent HDP. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Má smysl dělat „superdlouhé“ prognózy?

Jan Macháček 15.11.2018

Sto let Československa: Praha ve výzdobě ostudně selhala

Část politické scény vzhlíží k cizím státníkům, zatímco hlava státu plní přání zahraniční finanční skupiny. Majitelům PPF je však třeba zatleskat. Jen tato skupina měla viditelnou kampaň ke sto letům Československa.

István Léko 15.11.2018

Elizabeth Holmesová, startup Theranos a podvodné testování krve

Startup Theranos údajně vyvíjel zařízení, jež měla způsobit revoluci v testování krve. Investoři i média se však jen nechali okouzlit zakladatelkou firmy Elizabeth Holmesovou.

Petr Kain 14.11.2018

Ani Kandinskij, ani Malevič. S abstrakcí začala Hilma af Klint

Výstava Hilma af Klint v New Yorku.

Nalistujete-li jakoukoliv monografii týkající se abstraktního umění, dočtete se, že počátky abstrakce jsou spojeny s umělci jako Vasilij Kandinskij nebo například Kazimír Malevič. Guggenheimovo muzeum v New Yorku však svou současnou přehlídkou dokazuje, že to není tak úplně pravda. Tyto muže předběhla švédská malířka Hilma af Klint.

Peníze ohrožují demokracii. Může zdegenerovat v oligarchii

Philip Pettit, irský profesor politické filozofie.

Philip Pettit, světoznámý irský profesor politické filozofie, je považován za jednoho z nejvlivnějších současných politických teoretiků a myslitelů nového republikanismu. Toto své pojetí republikanismu ukazuje v rozhovoru, v němž se věnuje americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, brexitu, volbám, populismu a dalším aktuálním tématům.

Jednou a dost. Vnitro plánuje nová víza

Vízová povinnost. Ilustrační foto.

Ministerstvo vnitra chce zvát vybrané cizince na speciální víza s definitivou. Gastarbeitři je dostanou jen jednou a budou platná jen jeden rok. Nebude je možné prodlužovat, změnit ani požádat o jiné pobytové oprávnění. Stejně tak nebude možné přizvat do Česka rodinné příslušníky. Velký zájem o práci u nás mají Ukrajinci nebo Rusové.

Karel Hruška 16.11.2018

Fórum

Západ a křesťanství jsou v úpadku

Nová Noemova archa pro křesťany.

„Křesťané jsou stále se zmenšující menšinou a mají nejvyšší čas začít stavět archy, jako byla ta Noemova. Ať už se politicky či ekonomicky stane cokoli, musíme posilovat náboženské vazby a vytvořit silnější rodiny i menší komunity, jež pomohou přetrvat obtížnou dobu před námi,“ říká v rozhovoru americký křesťanský novinář Rod Dreher.

Roman Joch 11.11.2018

Vybrané komentáře