Finanční domy v Česku zažívají rekordní zisky. I díky úročení u ČNB

Má sektorová daň smysl?

Data České národní banky (ČNB) ukazují, že na konci loňského roku činil zisk tuzemských bank, poboček zahraničních finančních domů působících v Česku a stavebních spořitelen 89,5 miliardy korun. Oproti předchozímu roku asi o devět miliard korun více. Rostoucí trend potvrzují zveřejněná čísla Komerční banky, Raiffeisenbank a Air Bank.

Vojtěch Wolf 24.2.2020

Globální oteplení může za požáry. Ale tato příčina není jistá

Ve světě hoří víc a hůř, než se čekalo. Velkými požáry však trpí oblasti, které chtěli lidé zbavit malých ohňů, přestože ty je mnoho tisíciletí udržovaly a omlazovaly. Oheň není cizorodý. Hoří hlavně lesy okolo měst – jenže to jsou umělé výsadby a v tom rozsahu tam nikdy dřív nebyly. A lesa přibývá u nás i na světě. Píše Jiří Sádlo.

Australské plameny: Mstí se klima za nedostatek ochrany?

Požáry v Austrálii otvírají otázky – od obecných, jak moc za ně může změna klimatu, až po praktické, jak se naučit žít s rizikem.

Úprava dědičné informaci bílých krvinek: Zbraň proti rakovině

Tým vedený Carlem Junem z Pensylvánské univerzity použil v průlomovém experimentu u tří pacientů s rakovinou v pokročilém stadiu revoluční techniku genového inženýrství CRISPR-Cas9.

Ministerstvo financí bude kontrolovat postup vodárenských firem

ilustrační foto

Vodné a stočné od nového roku vzrostlo, v květnu by ale v kvůli snížení sazby DPH z 15 na deset procent mělo v některých obcích zase o něco klesnout. Na to chce dohlédnout ministerstvo financí, jež loni za porušení cenových předpisů v oblasti vodovodů a kanalizací vyměřilo pokuty za 26 milionů korun a letos si naplánovalo 51 kontrol.

Miroslav Petr 24.2.2020

Totalitarismy komunismu, nacismu a islamismu lidstvo nespasily

Totalitní lídr.

Totalitarismus není omezen na 20. století, pouze v něm vyvrcholily ideje, postoje a plameny, jež doutnaly v dějinách a které ani dnes nejsou naprosto uhašené. Je věčným pokušením lidského rodu. Jeho protagonisté zbožšťují sami sebe a myslí si, že mají právo hrát si na bohy. Těmito „mesiáši“ však zmítá satanská pýcha. Píše Roman Joch.

Požáry v Austrálii nejsou prvním varováním před změnami klimatu

Austrálii sužují ničivé požáry

Byly hojně diskutované rozsáhlé australské požáry, které začaly v září 2019, ale intenzity nabyly na přelomu let 2019 a 2020, klimatickým budíčkem pro lidstvo, nebo jejich poselství opět vyšumí v diskusích na sociálních sítích, kdo za to může, jak se už stalo? V čem byly jiné? A dá se jim předcházet? Odpovědět se snaží Václav Cílek.

Fórum

Návrat Lidových milicí po 30 letech. Nikoli v Česku, ale v Maďarsku

Milicionáři se řadí do prvomájového průvodu.

Maďarští komunisté vylezli z facebookových skupin, zvolili si kostým levicových liberálů a obnovili nevládní neziskovou organizaci Tradicionalistický milicionářský spolek.

István Léko 21.2.2020