DEBATA Jana Macháčka: Je třeba zvýšit bezpečnostní nároky na Huawei

Huawei

Závislost na čínských technologiích a jejich případné zneužití pro čínské státní zájmy se v uplynulých měsících a letech staly jednou z nejdůležitějších otázek evropské bezpečnosti. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Jak má Česká republika postupovat v případě 5G sítě a firmy Huawei?

Jan Macháček 20.2.2020

Dvě pražské výstavy Jiřího Davida: Psychedelický impresionismus

Výtvarník Jiří David na dvou výstavách v Praze Jsem tady od 17. ledna do 30. března v DOXu a Jen pro vítr od 29. ledna do 27. února v Zahorian & Van Espen Gallery představuje své nejnovější obrazy. David nahlíží „věci“ z různých úhlů a k tradiční malbě se vrací po delší odmlce, přičemž soubor jeho obrazů byl přijat vesměs pozitivně.

Radan Wagner 19.2.2020

Anekdota neanekdota o dálničních poplatcích a zpravodajské službě

V jedné zemi začali připravovat novou kontrolu dálničních poplatků a k zakázce na její dodání byly připojeny tajné dodatky na základě požadavků zpravodajské služby. Vtipná pointa spočívá v tom, že skrbliví zpravodajci chtěli ušetřit.

Jan Schneider 17.2.2020

Virtuální realita lásce nepřeje. Je třeba návrat k osobnímu setkání

Nebezpečí technologizace lásky spočívá ve vzniku odpojených zombií, znuděných konzumentů her, v nichž jsou virtuální zombie nemilosrdně stříleny. Jen však do chvíle, než „vrátí úder“ a přijmou tyto konzumenty mezi sebe.

Úprava dědičné informaci bílých krvinek: Zbraň proti rakovině

Věda – ilustrační foto

Tým vedený Carlem Junem z Pensylvánské univerzity použil v průlomovém experimentu u tří pacientů s rakovinou v pokročilém stadiu revoluční techniku genového inženýrství CRISPR-Cas9. Ta umožňuje zasáhnout do dědičné informace najednou na několika přesně určených místech a otevírá pro léčbu rakoviny nové možnosti. Píše Jaroslav Petr.

Návrat Lidových milicí po 30 letech. Nikoli v Česku, ale v Maďarsku

Milicionáři se řadí do prvomájového průvodu.

Maďarští komunisté se rozhodli vylézt z anonymních skrýší facebookových skupin, chytře si zvolili kostým levicových liberálů a oficiálně obnovili pro mladou generaci magicky působící nevládní neziskovou organizaci s názvem Tradicionalistický milicionářský spolek. Má sloužit jako zázračná zbraň progresivistů proti Orbánově diktatuře.

István Léko 21.2.2020

Čína se soustřeďuje na strategickou revizi globálního systému

Chad Sbragia, náměstek ministra obrany USA.

„Čína ukázala své cíle do roku 2050, a jak by podle jejích představ měl vypadat svět. Její ambicí je oslabit vztahy USA a EU. Způsob, jak se s tím vypořádat, je transatlantické partnerství, které chtějí Číňané oslabit – být schopní ovlivňovat svět v souladu se svými cíli,“ říká v rozhovoru náměstek ministra obrany USA Chad Sbragia.

Martin Shabu 20.2.2020

Fórum

Směřuje současná Evropská unie k říši národa německého?

Německo versus Evropská unie a eurozóna.

Německo je příliš malé, aby bylo supervelmocí, ale příliš velké, aby plně respektovalo ostatní evropské státy. Snad proto CDU měla na svém sjezdu heslo „Německá budoucnost. Naše Evropa“.