Slovensko: Půl roku před volbami stále ve stínu Kuciakovy vraždy

Ján Kuciak a Martina Kušnírová.

Velkolepé vize nenabízí dnes na Slovensku nikdo. Příběh podnikatele Mariána Kočnera obviněného z padělání směnek a z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka do jisté míry ovlivní výsledek parlamentních voleb příští rok v únoru. A hraje hlavní roli ve slovenských reáliích – vraždy na zakázku nemohou přinést katarzi. Píše Milan Žitný.

Milan Žitný 24.8.2019

ČSSD by se mohla inspirovat personální politikou Prague Pride

Politické strany mají stále větší problém vygenerovat odborné osobnosti. Tuto potíž nemají organizátoři Prague Pride. Za maršálku pochodu LGBTQ komunity si totiž vybrali bývalou ministryni pro místní rozvoj a později i šéfku resortu obrany Karlu Šlechtovou, nestranickou poslankyni za hnutí ANO. Ta konečně našla odpovídající funkci.

István Léko 22.8.2019

Česko potřebuje vizi. Jde ale o to, komu bude naslouchat

Ve světě nemáme reputaci. Sice se zde žije lépe než v minulosti, navzdory tomu jsme národ druhé kategorie. A způsobujeme si to sami – českou malostí, sobectvím a závistí, říká v rozhovoru miliardář Radim Passer, který řídí realitní impérium Passerinvest. Podle něho Česku chybí kromě pracovní síly především velkorysá infrastruktura.

Vojtěch Wolf 22.8.2019

Žijeme v místě zrodu vesmíru

Nová kosmologie by mohla změnit vztah k vesmíru i pohled na místo a osud lidstva v nový příběh od počátku vesmíru až po současnost. Člověk, lidstvo, Země a naše galaxie jsou středem vesmíru a prostoupené stejnou energií.

V digitální podobě bude přístupných stále více publikací

Nový generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda na snímku z roku 2003.

Pro případ, že by bylo rozhodnuto postavit nové sídlo Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického, jeho manželka na nás bezúplatně převedla autorská práva, konstatuje v rozhovoru generální ředitel Národní knihovny České republiky Martin Kocanda. Jeho instituce si tak prý jen připravuje půdu pro jednu z možných variant.

Donald Trump trpí syndromem negativní obchodní bilance s Čínou

Vít Vojta, sinolog.

Podle sinologa Víta Vojty jsme se dostali do situace, jako když se ve školní třídě hádají dva největší bouchači – obchodní válka USA a Číny se opět rozjela. Spor se ale netýká jen těchto dvou velmocí. „Propojenost ekonomik je obrovská a obchodní ztráty amerických a čínských firem se okamžitě projeví na ostatních,“ říká v rozhovoru.

Vyšší cena neodrazuje zájemce o malé byty. I když jsou stále menší

Ilustrační snímek

Zatímco v prvních letech po ekonomické krizi se velikosti nabízených bytů v Praze zvětšovaly, od roku 2016 se zmenšují. Jednopokojový či dvoupokojový byt zde volí více než 70 procent lidí. Obdobná situace je v Brně, Olomouci či v Plzni. Velikost nových bytů 1+kk či 2+kk se přitom zmenšuje. A metr čtvereční v nich stojí víc než jinde.