DEBATA Jana Macháčka: Ekologií a udržitelností k vyšším ziskům

Protesty proti korporacím v Hong Kongu.

Ředitelé a manažeři firem sdružení ve skupině Business Roundtable se ve svém „prohlášení o smyslu korporace“ vymezili vůči akcionářům a vlastníkům a vyznali oddanost všem, jichž se jejich korporace dotýká. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Mají se firmy soustředit třeba na ekologii?

Jan Macháček 17.10.2019

Stát smí zakazovat, ale ne přikazovat. I v případě očkování

Na článek Davida Černého Očkování by mělo být ve společnosti povinné. Bez výjimek zareagoval Roman Joch. Dle něho Černý zasadil tvrdou ránu individuální svobodě a svobodné společnosti. S povinností očkování proti lidské vůli nelze souhlasit, neboť by ukončila respekt státní autority k morální autonomii člověka coby svobodné bytosti.

Roman Joch 15.10.2019

Evropa musí být silnější a akceschopnější

Před 30 lety oznámil tehdejší ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher občanům východního Německa na západoněmeckém velvyslanectví v Praze, že mohou odjet na Západ. „Je jen pár událostí, jež jsou v kolektivní paměti Němců ukotveny stejně silně jako slavná Genscherova slova,“ míní v rozhovoru dnešní šéf německé diplomacie Heiko Maas.

Robert Schuster 13.10.2019

Jsou katastrofické předpovědi klimatických vědců hodnověrné?

V roce 1978 vědci přesvědčovali, že se blíží nová doba ledová. Za deset let stejní vědci začali strašit globálním oteplováním. Archivy ukazují, jak totálně se pletly katastrofické prognózy a nakolik jsou podobné těm dnešním.

Sněmovní komise: Za nevýhodný prodej OKD nesou politici odpovědnost

Ještě než vláda definitivně rozhodla o prodeji státního podílu v OKD Karbon...

Sněmovní komise po dvou letech vyšetřování zveřejnila 30stránkovou zprávu, jejíž součástí je i trestní oznámení na 14 politiků, podnikatelů a vysokých státních úředníků kvůli divoké privatizaci OKD – například na podnikatele Zdeňka Bakalu, expremiéra Bohuslava Sobotku nebo exministra Milana Urbana. Ti však odmítají, že by pochybili.

Martin Shabu 17.10.2019

Militarizace diplomacie vyvolává chaos v zahraniční politice USA

Americký prezident Donald Trump podepisuje exekutivní příkaz nařizující...

Právník a novinář Ronan Farrow se ve své knize War on Peace: The End of Diplomacy and the Decline of American Influence (Válka o mír. Konec diplomacie a úpadek amerického vlivu) zabývá ústupem tradiční americké diplomacie ve prospěch Pentagonu. Základ dnešní zahraniční politiky USA tvoří kontakty na základě dohod armádních velitelů.

Petr Pietraš 16.10.2019

Kino už nemůže být pouhou distribuční platformou

Jiří Forejt, dramaturg a producent společnosti Free Cinema.

„Úvaha o budoucí funkci kina v digitalizovaném světě je klíčová. Nejmladší generace, narozená do plně digitalizované společnosti, bude mít zcela jiné divácké zvyklosti. To, co pochopí přirozenou cestou malé dítě dnes, by třeba před 50 lety bylo nemyslitelné,“ říká v rozhovoru dramaturg a producent společnosti Free Cinema Jiří Forejt.

Fórum

Dědictví Václava Havla: Vyjednavač a smiřovač

Václav Havel a džínová hlava

Lidé, kteří exprezidenta Václava Havla, jemuž by bylo 5. října 83 let, dobře osobně znali, ho považovali za nezaujatého člověka, který dokáže vyslechnout a posoudit i názory, s nimiž nesouhlasil, argumentovat a vysvětlovat, a především řídit diskusi, v níž si strany vysvětlí svá stanoviska a nějak se dohodnou.

Vybrané komentáře