Ekonomiky Visegrádu rostou. Měly by se ale připravit na ochlazení

Česku recese nehrozí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Středoevropským ekonomikám se bude nadále dařit dobře, ale na vrcholu byly loni. Po nejsilnějším růstu od boomu před globální krizí je čeká zpomalování. Na vině není jen situace v eurozóně, ale i nepříznivý demografický vývoj. Co je klíčem k jejich lepší odolnosti vůči vnějším šokům a výkyvům hospodářského cyklu? Píše Tim Gosling.

Tim Gosling 23.6.2018

DEBATA Jana Macháčka: Rozpočet EU je zejména politický dokument

Nový návrh rozpočtu Evropské unie počítá v kapitole kohezních fondů s tím, že nebude měřit jen HDP na hlavu, ale i posuzovat nezaměstnanost mladých či vzdělanost. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Co si myslíte o novém návrhu rozpočtu EU?

Jan Macháček 21.6.2018

Výrok Angely Merkelové „Zvládneme to!“ nebyl opřen o realitu

Německá kancléřka Angela Merkelová přiznala, že násilné prosazování migračních kvót byla chyba. Takže 155kilometrový plot proti nelegálním migrantům, jehož stavbu na hranici se Srbskem Maďarsko dokončilo na jaře 2017, už nevadí?

István Léko 21.6.2018

Reformy justice jsou možné, a to i razantní

„Česká justice funguje až neskutečně dobře na to, jak děravý a křehký systém je, a jak již léta postrádáme vizi, kam by se měl posouvat,“ říká v rozhovoru expert na správu soudnictví David Kosař.

Východní Evropa by se měla zbavit iluzí o Západu

Evropa očima třináctiletého Matěje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Společnosti jsou prostupnější a bariéry mezi civilizacemi spíše bodem v politickém programu než realitou. Přesto se neustále objevuje dělení Evropy na východní a západní. Pokud mezi nimi existuje rozdíl, pak v charakteru a minulosti národů. Východní Evropa by měla přestat vidět tu západní optimistickou ideologií. Píše Matěj Široký.

Van Gogh a japonské umění. Amsterdam láká na mimořádnou výstavu

Vincent van Gogh: Zahrada v Arles (1888). Odhadovaná cena: 1,8 až 2,5 milionu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před amsterdamským Van Goghovým muzeem stojí dlouhé fronty. Kdo si neobjednal vstupenku po internetu, musí počítat s dlouhým čekáním. Vedle stálé malířovy expozice si návštěvník zdejšího muzea může prohlédnout rozsáhlou přehlídku malířových obrazů ovlivněných japonským uměním nazvanou Vincent van Gogh a japanismus.

Radan Wagner 23.6.2018

Životní pouť Richarda Pipese 20. stoletím z Cieszyna do Harvardu

Richard Pipes, americký historik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Práce Richarda Pipese, amerického historika a poradce bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana na Sovětský svaz, který se narodil v polském Cieszyně a zemřel 17. května v 94 letech, by měly číst každý, kdo má co dělat s mezinárodní politikou. Kdyby jí byly, možná bychom se nesetkávali s tolika nesmysly o Rusku. Píše Petruška Šustrová.