DEBATA Jana Macháčka: Éra uvolňování celních bariér skončila

Má smysl, aby se USA bránily dovozům z Číny? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel na dovoz oceli a hliníku. Obchodní válka zdá se být na obzoru. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Má smysl, aby se dnes USA bránily dovozům z Číny, když robotizace bude postupně vracet některé výroby do vyspělých zemí?

Jan Macháček 22.3.2018

Dvojí kvalita potravin se týká nadnárodních, nikoli domácích firem

Téma dvojí kvality potravin by se mělo podle prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana řešit nejen co do obsahu výrobků, ale i jejich balení. „Spotřebitel má určitá očekávání z reklamy nebo z obalů. A to, co je na obalu a jaká má očekávání, by měl najít i uvnitř,“ říká v rozhovoru Toman.

Sarkozyho zatčení aneb Total War v Libyi

Zatčení exprezidenta Nicolase Sarkozyho přitáhlo pozornost k francouzskému angažmá v Libyi. Sarkozy čelí podezření, že mu k zisku úřadu před 12 lety pomohl Muammar Kaddáfí, na jehož následném svržení měli Francouzi lví podíl. Břetislav Tureček tyto spojitosti popsal v knize Blízký východ nad propastí (2016), z níž přinášíme upravený výňatek.

Stačí tři slova a auto vás doveze, kam potřebujete

Pouhá tři slova stačí jako adresa jakéhokoliv místa na světě a vaše auto ví, kam vás odveze. Systém what3words už používají pošty v devíti zemích světa a Mongolsko jím úplně nahradilo názvy ulic. A teď mluví i česky.

O úspěchu nebudou rozhodovat technologické dovednosti

Digitální technologie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Exponenciální tempo technologických inovací odlišuje 21. století od předchozích. Nejsou to však technologické dovednosti, které odlišují průměrnost od excelence, nýbrž sociální, například vztah s klientem či obchodní praktiky. To platilo i v minulosti, ale digitální epocha toto pravidlo naplňuje novým obsahem. Píše Pavel Kysilka.

Pavel Kysilka 22.3.2018

Budoucnost volebního soudnictví je zejména v přepočítávání hlasů

Tomáš Langášek, předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Na stížnosti o porušení pravidel volební kampaně můžeme reagovat jen tím, že došlo ke zjevné lži, ale prokázat, že to hrubě ovlivnilo výsledek volby, je obtížné. Na fauly v kampani máme jediný nástroj – zrušení voleb. A to je jako atomová bomba,“ říká v rozhovoru předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Dokáže francouzský prezident Macron vést bez konfliktu?

Régis Debray, Le nouveau pouvoir. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Francouzský prezident Emmanuel Macron je jedním z průkopníků rodícího se nového světa, v němž mladí lidé už nesledují každodenně televizní zprávy a jejich hlavním zdrojem informací se stal smartphone. Macronovo zvolení by proto měli studovat futurologové a ti, kdo se zajímají o nové trendy a osud západní postkřesťanské společnosti.