DEBATA Jana Macháčka: Krach Merkelové vyvolá nejistotu v EU

Jak ovlivní krach jednání o německé vládě další integraci EU? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V neděli definitivně zkrachovala jednání o takzvané jamajské koalici. Dlouholetá kancléřka Angela Merkelová tak stojí před rozhodnutím, zda ustavit menšinovou vládu, nebo dát opět slovo voličům. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Co znamená pro EU krach koaličních jednání v Německu?

Jan Macháček 23.11.2017

Je možné dlouhodobě žít ve společnosti ovládané fikcemi?

Postmoderní kultura není schopná uvažovat o dlouhodobých vztazích lidí ve společnosti a je nepřátelská k historicitě, subjektivitě a pravdě, čímž se současný humanismus stává pseudohumanismem. Cestou z krize je nový přístup k humanismu, přičemž překážkou jsou dva odlišné požadavky – svoboda pro všechny a rovnost. Oba jsou ale fikce.

V Česku úroveň rovnosti žen a mužů stagnuje

Někteří muži mají pocit, že obě pohlaví dosáhla stejných možností v roce 1920 s volebním právem. Skutečné rozdíly ale stále panují, říká v rozhovoru Radan Šafařík, vedoucí Oddělení sekretariátu Rady vlády pro rovnost žen a mužů na Úřadu vlády.

Jednání vlády o privatizaci OKD: Akcie přiklepla nižší nabídce

Ze záznamu jednání kabinetu Vladimíra Špidly (ČSSD) 23. března 2004 večer vyplývá, že prodal OKD za méně, než mohl. Rozhodl totiž o prodeji státního podílu v důlní společnosti za 2,25 miliardy korun, ač měl nabídku firmy Penta téměř o miliardu vyšší.

Martin Shabu 22.11.2017

Proevropský Andrej Babiš nemusí se svými tématy v Bruselu uspět

Andrej Babiš v Interview pro CNN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lídr hnutí ANO a budoucí premiér Andrej Babiš nemluvil mnohokrát o Evropské unii pozitivně. Poslední měsíc ale nasadil jiný tón a snaží se nejen členské země EU přesvědčit, že není protievropským populistou, jenž by reformním snahám v Bruselu házel klacky pod nohy a nestál o názor někoho jiného. Jeho ofenziva začala už před volbami.

Bohatství v digitálním věku dozná obrovských změn

Digitální technologie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Málokterý jev dozná v digitálním věku tak dramatických změn jako bohatství. To platí jak pro jeho distribuci ve společnosti, tak pro jeho tvorbu. Dopadem digitální revoluce na tvorbu a rozdělení bohatství se proto lidé budou muset zabývat stále vážněji. Komentář bývalého viceguvernéra ČNB Pavla Kysilka.

Kauza trafiky pro exposlance: Soudkyně Králová šokovala soudní síň

Soudkyně Helena Králová se proslavila především kauzou údajného zneužití... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kárně obviněná soudkyně Helena Králová v úterý 7. listopadu před Obvodním soudem pro Prahu 1 zpochybnila část odposlechů v kauze „trafik“ pro tři exposlance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, jedné z větví případu Nagygate, který v červnu 2013 sesadil kabinet Petra Nečase. Zpochybnění by bylo pro žalobce další ránou.

Kristián Léko 23.11.2017