DEBATA Jana Macháčka: Cenu ropy nelze kvůli politice předvídat

Proč cena ropy roste či klesá skokově? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cena ropy letí prudce vzhůru. Tržní hodnota černého zlata už vystoupala na 80 dolarů za jeden barel. I v minulosti se cena ropy vychylovala více, než tomu bývá zvykem u jiných komodit. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Proč ceny ropy rostou nebo klesají vždy skokově?

Jan Macháček 24.5.2018

Privatizace OKD: Zlodějině by se měly přestat smát i velké ryby

Soudkyně Iva Fialová verdikt v kauze pro stát nevýhodné privatizace OKD z roku 2004, jímž zprostila viny znalce Rudolfa Douchu i bývalé úředníky Fondu národního majetku Pavla Kutu a Jana Škurka, opřela o řadu důvodů. Nejvíce však šokuje, že orgány činné v trestním řízení nezačaly stíhat tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotku.

István Léko 24.5.2018

Správní soudnictví není jen pro úzký okruh „fajnšmekrů“

Josef Baxa, který v říjnu po 15 letech končí v postu předsedy Nejvyššího správního soudu, v rozhovoru říká: „Zatímco totalitní režimy správní soudnictví nepotřebují, pro demokratické právní státy je to jeden ze základních kamenů.“

Novinář versus exzpravodajec aneb Rozhovor hodný následování

Rozhovor novináře Jaroslava Spurného s exzpravodajcem Karlem Randákem – občas odlišných názorů – stojí za pozornost. Spurný, jenž leccos ví, ale někdy jen tuší, konfrontuje své vidění týchž událostí s Randákem, jenž naopak nemůže naplno říct, co ví.

Jan Schneider 23.5.2018

Ministerstvo obrany hledá letecké přepravce pro zahraniční mise

Hercules EC-130H Compass Call. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česká armáda nemá vlastní kapacity pro strategickou leteckou přepravu armádní techniky a nadrozměrných nákladů pro vojáky v zahraničních misích. Systém, který až dosud používala, se hroutí. Ruská letecká přepravní společnost Volga-Dněpr přestane pronajímat členským státům NATO své obří letouny Antonov An-124. Píše Lubomír Světnička.

ČEZ narazil. Plán výstavby nových jaderných bloků se odkládá

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vládní výbor pro energetiku měl minulý týden rozhodnout o způsobu výstavby nových jaderných bloků. Nakonec tak ale neučinil a ministr průmyslu Tomáš Hüner rozhodnutí odložil, protože ČEZ v materiálech, které předložil, zapomněl na jednu velice klíčovou věc: nespočítal dopady na státní rozpočet.

J&T versus CEFC aneb Bitva o splacení 11,5 miliardy korun

Klíčový vyjednavač. Hlavním prostředníkem při dojednávání miliardových investic... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Největší čínský investor v Česku utržil tvrdou ránu. Evropskou dceru konglomerátu CEFC manažersky ovládla česká finanční skupina J&T. Čínská firma dluží J&T Private Investments zhruba 450 milionů eur (asi 11,5 miliardy korun), úvěr prý ale v termínu nesplatila. J&T tak převzala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company.

István Léko 25.5.2018