Akademická samospráva musí být stavovská, nikoli demokratická

Studenti největší pražské univerzity, 'Karlovky', doufají, že ve volbě krále majálesu uspěje jejich zástupce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rozhovor „Čas na kritiku nového občanského zákoníku je pryč“ s docentkou Markétou Seluckou, děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity, jejž zveřejnila ČESKÁ POZICE, vedl Filipa Křepelku, docenta této fakulty, k zamyšlení nad rolí a fungováním akademických senátů. A domnívá se, že české akademické sféře chybí společenský základ.

DEBATA Jana Macháčka: Každá krize je nová

Podle článku agentury Bloomberg chceme-li porozumět dnešní globální ekonomice, máme se podívat o 80 let zpět. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Opravdu se dnešní globální ekonomika podobá ekonomice 30. let? Jak se vám paralela s 30. lety jeví?

Chceme zintenzivnit spolupráci s českým výzkumem

„Založení kontaktní kanceláře nebo dceřiné společnosti je možné v každé industrializované hi-tech zemi, mezi něž určitě patří i Česká republika,“ říká v rozhovoru profesor Reimund Neugebauer, prezident Fraunhoferovy společnosti, která exceluje v aplikovaném výzkumu..

Podzemní voda zdraží. Do pěti let trojnásobně.

S cenou podzemních zdrojů vody stát nehýbal skoro patnáct let. Do vlády teď ale míří novela vodního zákona, která to má výrazně změnit. Jde o součást plánu, jak čelit suchu, které Česku hrozí.

Adam Junek 24.6.2016

Zakladatel Linetu: Můj první zaměstnanec byl bezdomovec

Inspirativní inovátor. Majitel společnosti Linet Zbyněk Frolík je přesvědčen,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před více než čtvrt stoletím začal Zbyněk Frolík vyrábět v polorozpadlém kravíně nemocniční postele. Dnes jeho společnost Linet vyváží nemocniční zařízení do stovky zemí světa, má tržní hodnotu kolem 16 miliard korun a do pěti let ji chce zdvojnásobit. Jestli u toho ještě Frolík bude, ale není jasné.

Petr Kain 25.6.2016

Fantaskní vize Aléna Diviše

Alén Diviš, Zvěřinec (1946) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

S každou další výstavou Aléna Diviše se potvrzuje, že jeho výtvarný odkaz je trvalejší, než se zpočátku zdálo. Zastiňuje řadu svých současníků, kteří se moderním trendům přiučili v zaslíbené Paříži. I Diviš sice ve Francii strávil mnoho let, vydal se však jinou cestou. Divišova výstava v Galerii Smečky to potvrzuje.

Radan Wagner 25.6.2016

Reorganizace policie: Česko se vydává spíše slovenskou cestou

Policie, státní zastupitelství, neziskové organizace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Českou politikou otřásá reorganizace policejních útvarů. Policie chystá sloučení protimafiánské a protikorupční jednotky, což rozděluje vládní koalici. V zemích s nízkou politickou kulturou a silným klientelistickým prostředím se reorganizace policie provádí, když funguje příliš dobře a ohrožuje vyšetřováním politiky. Píše Milan Žitný.

Milan Žitný 24.6.2016