Donald Trump: Jaderná válka je jako Titanic. Nemožné se stalo...

Válka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nastupující americký prezident Donald Trump si uvědomuje ničivou sílu jaderných zbraní. Je ale otázkou, zda při jednání Spojených států amerických s Ruskem připustí, že v jaderné válce nelze vyhrát, a přijme oboustranně přijatelný a vyvážený kompromis, který de facto potvrdí princip vzájemně zaručeného zničení. Píše Vladimír Bäumel.

Ropovod TAL potřebuje rozšířit. Česko hledá varianty

Společnost MERO hledá způsob, jak zvýšit přepravu ropy z italského Terstu. Náklady se odhadují na půl miliardy korun. Jde o otázku ropné bezpečnosti, která je aktuální už řadu let, během nichž docházelo k občasným výpadkům na ropovodu Družba, který k nám dopravuje ruskou ropu z Uralu.

Miroslav Petr 5.12.2016

Kauza Rath: Nestandardní postup Vrchního soudu v Praze

Vrchní soud v Praze v polovině října zrušil rozsudek nad Davidem Rathem, důvody však neuvedl. Slíbil, že písemné rozhodnutí včetně vysvětlení svého postupu vypracuje do dvou týdnů. Termín nedodržel a požádal o prodloužení do druhé poloviny listopadu. Ani tento termín ale nevyšel, a proto opět požádal o prodloužení – do 10. prosince.

Čína není černá ani bílá

Vnímání současné Číny jedním z nejvýznamnějších současných čínských spisovatelů Jen Lien-kchem je plastické – na tom, co se v ní v uplynulých desetiletích odehrálo, vidí špatné i dobré. A v rozhovoru si přeje, aby o tento pohled na jeho zemi usiloval i Západ.

Přemysl Houda 4.12.2016

O optické kabely ČD-Telematiky se zajímá policie

Lokomotiva Siemens Vectron v barvách spoelčnosti ČD Cargo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Policisté přezkoumávají transakce dceřiné společnosti Českých drah. Prověřovaný obchod se týká optických kabelů nalézajících se podél železničních tratí. Vodiče, které dceřinné společnosti Českých drah patří, jsou vzhledem k poptávce po vysokorychlostním internetu doslova „zlatým vejcem“.

Podnikatelé ke zdražení nemají důvod

Andrej Babiš před Branickou formankou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Když se zákon přijímal, vedly se diskuse i s asociacemi zastupujícími podnikatele, ale žádné podobné připomínky se neobjevily. Jakmile se lidé začnou reálně připravovat, zjistí, že jsou tam problémy, a nevědí, co s nimi,“ říká v rozhovoru ke startu elektronické evidence tržeb (EET) v pohostinství ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Jan Klesla 6.12.2016

Kubu čeká bez Fidela Castra a s Donaldem Trumpem nejistota

Kubánská ambasáda v japonském Tokiu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po smrti dlouholetého vůdce komunistické Kuby Fidela Castra 25. listopadu se zdá, že vláda Donalda Trumpa nebude pokračovat v rozmrazování vztahů USA a Kuby, které před dvěma lety zahájil Barack Obama. Jeden z odkazů jeho zahraniční politiky se proto může rozplynout. Do Floridské úžiny se zřejmě vrátí doba ledová. Píše Tomáš Nídr.

Tomáš Nídr 5.12.2016