Hauser: Trump je něco jako Nemesis liberálních demokratů

Filozof Michael Hauser. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Levicový intelektuál a překladatel děl Slavoje Žižeka Michael Hauser má překvapivé pochopení pro novodobé populisty – včetně Donalda Trumpa či Andreje Babiše. Mluví o nich jako o něčem, co je podobné Nemesis, která přišla vystřídat dlouhou vládu bezstarostné liberálně demokratické hybris.

Přemysl Houda 22.10.2017

DEBATA Jana Macháčka: O lithiu měla rozhodovat až nová vláda

V předvolebním Česku vzplanul boj o lithium. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak hodnotíte memorandum, které o lithiu podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček?

Jan Macháček 19.10.2017

Švéda, malíř civilizace směřující ke katastrofě

Výstava Jakuba Švédy v kutnohorském GASKu je apelativní, aktuální i angažovaná. Nejedná se však o pouhou agitku. Švéda nás svými kompozicemi varuje před důsledky racionality zbavené duchovního korektivu.

Radan Wagner 21.10.2017

Pro OSN je mise v Mali zřejmě nejkrvavější

Poté, co Francie na začátku roku 2013 vojensky zasáhla v Mali proti islamistům a OSN do oblasti vyslala příslušníky mírových sil, zdálo se, že tento sud prachu už neexploduje. Nadále však doutná.

Praha se prezentuje jako město kultury. Ale tak tomu zcela není

Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Výjimečné kulturní akce by měly být jedním z důvodů návštěvy Prahy. „Kulturní nabídka není špičková. Máme velkou nabídku průměrné produkce, ale jen pár špičkových akcí,“ upozorňuje v rozhovoru pražská primátorka Adriana Krnáčová, ve druhém pokračování z 20dílného seriálu o budoucnosti Prahy LN a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Roboti zničí zbytečná pracovní místa, nikoli práci samotnou

Automatizace, roboti a lidská práce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekonomové a politici se předhánějí ve strašení, kolik lidí přijde v příštích několika letech o práci. Tisíce, stovky tisíc, miliony či stamiliony. Čekají nás hladové bouře a revoluce kvůli masové nezaměstnanosti, nebo se nemáme čeho obávat, protože bude dost práce pro všechny, a tudíž se můžeme konečně těšit na mzdy jako na Západě?

Jan Klesla 21.10.2017

Modernita západního typu radikálně změnila vztah města a venkova

Všichni obyvatelé měst musejí být na vodítku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Vodítko“, na kterém jsou obyvatelé měst voděni, nebo spíše podváděni, představuje určující prvek moderní městské existence, za nímž se skrývá „prvotní hřích“ systému prostorově-mocenského násilí. Jedinou funkcí těchto tvorů je bezmezně sloužit mechanismu vymyšlenému a řízenému „neviditelným vrchním destruktérem“. Píše László Bogár.