Až se lidé podřídí vševědoucímu stroji

Karel Čapek jako robot. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Spisovatel Karel Čapek byl nejen autorem slova robot, ale fakticky i samotné představy umělé inteligence. Dnes se především bojíme, že nás chytré stroje připraví o zaměstnání a odsoudí k chudobě. Mnohem horší však je plíživá nadvláda algoritmů, podle nichž budeme muset žít. Roboti nám nevezmou práci, mnohem spíše nám ukradnou duši.

Stát podpoří nákup moderního umění. Vyhradí až 80 milionů ročně

Ministerstvo kultury podpoří nákup moderního umění. Chystá akviziční fond, z jehož prostředků by výstavní sály mohly pořizovat obrazy, sochy, fotografie či videoart mladší padesáti let. Mezi zasvěcenci převládá zatím opatrnost. Na vině je hlavně nízký rozpočet ministerstva.

Postfaktická interpretace reality ohrožuje demokracii

Donald Trump a Theresa Mayová představují generační protest – rok 1968 naruby. Problém spočívá v tom, že v průběhu Trumpovy kampaně i referenda o brexitu hrály lži neboli alternativní fakta důležitou roli, přičemž záchrana liberálního řádu jejich pomocí je více než pochybná.

Petr Pietraš 21.4.2017

Číňané do lázní investovat chtějí. Do roku 2019 ale nevzniknou

V jihomoravské obci Pasohlávky měly do roku 2019 vzniknout největší lázně postavené na zelené louce ve střední Evropě. Dnes se však termín dokončení nejeví reálně. Finance na projekt měly z velké části přitéct z Číny. Jenže plány jsou mlhavé.

Číňané zavřeli slavný hotel na Manhattanu. Udělají z něj byty

Hotel Waldorf Astoria v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lobby hotelu Waldorf Astoria toho zažilo hodně. Procházely jím hlavy států všemožných světových zemí i hollywoodské hvězdy. Nejsmutnější setkání v historii hotelu se ale asi odehrálo prvního březnového dne tohoto roku. U slavných dvoutunových hodin se shromáždil hotelový personál i hosté, aby se s Waldorf Astorií rozloučili.

Francie: Volba Jeana-Luka Mélenchona prezidentem děsí finančníky

Prezidentský kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K postupu do druhého kola francouzských prezidentských voleb může stačit jen 17 procent hlasů. Pokud se kandidát francouzských komunistů Jean-Luc Mélenchon do něho dostane, má šanci uspět. Proti Marine Le Penové totiž může použít antifašismus a proti Emmanuelu Macronovi je jeho výhodou antikapitalistický program. Píše Matěj Široký.

Překvapila mě rozdělenost americké společnosti

Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Mám zatím pocit, že hovořím s několika administrativami současně. Je výrazně odlišné, pokud mluvím s lidmi z Národní bezpečnostní rady a pak se zaměstnanci ministerstva zahraničních věcí. Musíme vědět, jak se do roku 2024 dostat na požadovaná dvě procenta HDP na obranu,“ říká v rozhovoru nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.

Martin Shabu 22.4.2017