Západním zemím chybí společenský konsensus

Společný jmenovatel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Západní společnosti po období globalizace, která přinesla například ekonomický pokles střední třídy, hledají společný ideový jmenovatel. Zdá se, že jím již není jazyk, historie, hodnoty, národ ani národní mentalita. Řecká, finanční a migrační krize ale otvírají prostor k diskusi o směřování Evropské unie i Česka. Píše Petr Pietraš.

Binární opce: Past na peníze, již jsme v Česku donedávna neměli

Podle ČNB je pravděpodobnost úspěchu investic do binárních opcí, na něž se objevily reklamy na bulvárních webech, 50 procent. Pokud někdo usiluje o ekologickou likvidaci svých peněz, neboť mu jeho zelené přesvědčení brání hodit je do popelnice, má k tomu ideální příležitost. Takovým lze binární opce jen doporučit. Píše Tomáš Hlaváč.

Mexický lid versus Donald Trump

Kandidát na amerického prezidenta tolikrát urazil a napadl Mexičany, že se obávají jeho vítězství v listopadových volbách. Tuto jejich nechuť k Trumpovi pak zvýšilo jeho setkání s mexickým prezidentem Enriquem Peñou Nietou na konci srpna.

Tomáš Nídr 26.9.2016

Mzdy v Česku rostou a jejich boom zdaleka nekončí

Platy rostou nejrychleji za devět let. Na trhu chybějí zaměstnanci a odbory větří příležitost k dalšímu zvyšování mezd. Ministru financí se budou požadavky na jejich zvyšování obtížně odmítat.

Vojtěch Wolf 26.9.2016

Jak se náboženství a jeho symboly promítají do politiky

Eric Voegelin, Politická náboženství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Politický člověk v sobě podržuje náboženské či duchovní sedimenty, které se zrcadlí i v politické sféře. „Řeč politiky“ může mít a má rysy podobné náboženské řeči s jejím „vzrušením“ a symbolikou. Sakrální božská substance proniká do politické zkušenosti člověka žijícího ve společenství, které ovládá jeho kultura, jazyk a symbolika.

Ohrožuje-li Andrej Babiš demokracii, by měli rozhodnout voliči

Ministr financí Andrej Babiš navštívil 16. září konferenci a veletrh k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Obviňování Andreje Babiše ze střetu zájmů vyvěrá spíše z ohrožení moci profesionálních politiků a sekretariátů jejich politických stran. Navíc schválený „Lex Babiš“ může ohrozit paradoxně demokracii a objektivní informovanost občanů, protože konkurence „internetového zpravodajství“ tištěným mediím je dnes obrovská. Píše Jan Balcar.

Jan Balcar 27.9.2016

Světlík pod palbou tajemné společnosti Wetag

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Strojírenský holding Vítkovice miliardáře Jana Světlíka dál bojuje o přežití své energetické větve. Tři společnosti ze skupiny právě procházejí insolvenčním řízením. Nepřítelem přitom nejsou jen dluhy, ale i tajemná společnost Wetag, která insolvenční při odstartovala a o které panují dohady, kdo za ní stojí.

Tomáš Plhoň 27.9.2016