2,5 milionu dolarů pro dva šachisty

O titul šachového mistra světa právě hrají izraelský velmistr Boris Gelfand a dosavadní šampion Viswanathan Anand z Indie.

Pavel Matocha 19.5.2012
Boris Gelfand (vlevo) a Viswanathan Anand zatím hrají remízové partie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice
Boris Gelfand (vlevo) a Viswanathan Anand zatím hrají remízové partie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Mezi hlavními zprávami momentálně šachy nefigurují, ale nemělo by uniknout, že právě v těchto dnech probíhá zápas o titul šachového mistra světa. A také o dva a půl milionu dolarů. V Tretjakovské galerii v Moskvě soupeří velmistři Viswanathan Anand a Boris Gelfand. Po čtyřech partiích je stav vyrovnaný 2- 2, když zatím všechny skončily remízou.

Dosavadní šampion indický velmistr Viswanathan Anand je patnáctým mistrem světa šachové historie, která se začíná na konci devatenáctého století pražským rodákem Wilhelmem Steinitzem. Zatímco první mistr světa Steinitz umíral v chudobě, nejlepší šachisté současnosti se tohoto osudu již obávat nemusí. Z cenového fondu moskevského duelu ve výši 2,55 milionu amerických dolarů dostane vítěz šedesát procent (1,53 milionu) a poražený čtyřicet procent (1,02 milionu). Za zlepšení finančních podmínek mohou současní velmistři děkovat především jedenáctému a třináctému mistru světa, Bobbymu Fischerovi a Garrymu Kasparovovi, kteří bojovali za vysoké cenové fondy a odmítali hrát za málo peněz.

Izraelský velmistr Boris Gelfand se k zápasu o titul probojoval vítězstvím v zápasech kandidátů, což byl dosavadní vrchol jeho kariéry. A již Gelfandovo vítězství v zápasech kandidátů v loňském roce bylo velkým překvapením, protože mezi vybranou osmičkou patřil spíše k outsiderům, favority tehdy byli arménský velmistr Levon Aronjan a ruský velmistr Vladimir Kramnik.

Zatímco Anand býval i světovou ratingovou jedničkou a více než deset let je stabilně mezi čtyřmi ratingově nejlepšími šachisty planety, Gelfand se do této elity nepodíval, byť v dvacítce býval pravidelně. Indický velmistr je proto jednoznačným favoritem zápasu, což ukazovaly i vypsané kursy sázkových kanceláří. Na Gelfandovo vítězství byl kurs 4,5, zatímco na Ananda 1,15.

Oba účastníky zápasu o titul mistra světa mohli vidět šachoví fanoušci i v Praze při festivalech ČEZ CHESS TROPHY. Mistr světa Viswanathan Anand byl čestným hostem loňského ročníku a jeho vyzyvatel Boris Gelfand byl v roce 2006 soupeřem nejlepšího českého šachisty Davida Navary (jejich duel skončil 2:2 v klasickém šachu i v bleskovkách).


Pavel Matocha Re: šachové lahůdky 15:39 18.5.2012
jan.schneider Vůbec nic by se nestalo, 21:33 16.5.2012

Počet příspěvků: 2, poslední 18.5.2012 03:39 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.